Jakie są obowiązkowe badania w ciąży?

Nieodłącznym elementem ciąży są regularne wizyty u lekarza. Wówczas przeprowadza on wywiad, wykonuje badania oraz zleca kolejne. Badania w ciąży są w Polsce obowiązkowe, a ich zakres w przypadku fizjologicznego przebiegu jest bezpłatnie wykonywany w ramach NFZ. A jakie z nich powinny być regularnie wykonywane?

Jakie badania w ciąży należy wykonywać regularnie?

Pierwsza wizyta u lekarza prowadzącego ciążę najczęściej odbywa się między 6-8 tygodniem od ostatniej miesiączki. Nie można jednak zbyt długo zwlekać z udaniem się do ginekologa, gdyż już od 10 tygodnia zaleca się wykonanie pierwszych badań. Zaliczają się do nich badania krwi i moczu. Każda ciężarna powinna zgłaszać się do ginekologa mniej więcej co 4 tygodnie zarówno w I, jak i II trymestrze. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to regularnie wykonuje się również badanie ginekologiczne, USG, pomiar masy ciała oraz ciśnienia tętniczego. Często przyszła mama otrzymuje skierowania na dodatkowe badania. Ich częstotliwość oraz rodzaj zależy głównie od stanu ciężarnej, chorób przewlekłych oraz przebiegu ciąży.

Badania w ciąży – kalendarz

Wszelkie odchylenia od normy można wykryć poprzez regularne badania. Wyróżnić tutaj można opracowany przez Ministerstwo Zdrowia kalendarz badań ciążowych, który zawiera wszystkie badania, jakie powinny być wykonane w ciąży.

I trymestr

Pierwszy trymestr to czas od zapłodnienia do 16. tygodnia ciąży. Wyróżnia się tutaj szereg badań w tym badanie grupy krwi, czynnika Rh, cytologię, bakteriologię pochwy, badania w kierunku HIV, WZW typu C, kiły, toksoplazmozy i różyczki. Zaleca się również udanie do stomatologa w celu stwierdzenia wszelkich zmian w jamie ustnej, w tym stanów zapalnych błony śluzowej lub uzębienia.

II trymestr

Drugi trymestr to czas od 16. do 24. tygodnia ciąży. Powtarza się tutaj bakteriologię pochwy oraz badania w kierunku toksoplazmozy. Oprócz regularnie powtarzanych badań dodatkowo pojawia się test obciążenia glukozą.

III trymestr

Trzeci trymestr to czas od 24. tygodnia ciąży do porodu. Do ponownie powtarzanych badań zalicza się bakteriologię pochwy oraz badania w kierunku HIV i kiły. Dodatkowo, w zależności od tygodnia ciąży pojawia się posiew w kierunku paciorkowca beta-hemolizującego z pochwy i odbytu. Sprawdza się również przeciwciała odpornościowe oraz antygen WZW typu B. Oprócz tego wykonywane są regularnie powtarzane badania, jak morfologia czy USG.

Ciąża to piękny czas oczekiwania na narodziny maluszka. Jednak w ciągu tych dziewięciu miesięcy warto czuwać nad prawidłowym przebiegiem ciąży i rozwojem dziecka. Pomogą w tym regularne wizyty u lekarza prowadzącego oraz badania.