Fakty i mity na temat laktacji

Karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka i sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Matki karmiące słyszą wiele rad, jak ułatwić sobie w tym czasie życie – zarówno od znajomych, jak i rodziny. Z uwagi na to, na temat karmienia piersią i laktacji krąży wiele faktami oraz mitami. W co warto wierzyć, a o czym zapomnieć?

Spożywany pokarm może zmieniać smak mleka – FAKT

Smak mleka zmienia się pod wpływem diety. Świeże mleko jest słodkie, ale pod wpływem intensywnie aromatycznych potraw, np. zawierających czosnek zmienia smak. Pozwala to przyzwyczaić się dziecku do spożywanych przez rodzinę pokarmów.

Nie należy pić kawy w czasie laktacji – MIT

Nie trzeba zrezygnować z kofeiny, wystarczy ograniczyć spożycie do 300 mg na dobę. Przenika ona z krwi matki do pokarmu, a jej nadmiar powoduje u dziecka pobudzenie.

W czasie laktacji należy spożywać większą ilość kilokalorii – FAKT

Wytwarzanie pokarmu wymaga dodatkowej energii. Szacuje się, że kobieta potrzebuje nawet 500 kcal więcej. Dokładne zapotrzebowanie jest uzależnione od ilości produkowanego mleka i aktywności fizycznej kobiety

Pokarmy wzdymające matkę, powodują wzdęcia u dziecka – MIT

Gazy jelitowe nie przedostają się do krwiobiegu kobiety, czyli nie przenikają do mleka. Natomiast niektóre białka mogą być przyczyną problemów żołądkowo-jelitowych u dziecka.

Pokarm można ściągnąć laktatorem i przechowywać w lodówce – FAKT

Nie trzeba odciągać pokarmu po nakarmieniu dziecka. Można go jednak ściągać za pomocą laktatora i przechowywać w lodówce w celu, nakarmienia dziecka przy nieobecności matki.

Karmienie piersią zawsze boli – MIT

Karmienie piersią nie musi boleć. Podczas tej czynności należy zadbać, aby dziecko ustami obejmowało całą brodawkę.

Nie należy masować piersi w czasie laktacji – FAKT

Zbyt silny ucisk lub nawet masaż w trakcie laktacji jest szkodliwy. Istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia pęcherzyków i przewodów mlecznych, a to grozi stanem zapalnym piersi.

Kobiety z małym biustem mają problemy z laktacją – MIT

Pierś zbudowana jest z tkanki tłuszczowej – wpływa ona na rozmiar biustu, ale nie laktację. Za to odpowiada tkanka gruczołowa.

Dziecko można wykarmić jedną piersią – FAKT

Obie piersi produkują potrzebną ilość pokarmu. Oznacza to, że bez problemu matka po amputacji piersi może wykarmić swoje dziecko. Podobnie jest w przypadku matki bliźniaków.

Tematem karmienia piersią i laktacji rzadko kiedy interesują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, zanim zostaną rodzicami. Wówczas warto poznać podstawowe informacje, aby móc odróżnić prawdę od fałszu.