Problemy z zajściem w ciążę – co robić?

Niepłodność określa się jako niemożność zajścia w ciążę przez okres co najmniej 12 miesięcy z uwzględnieniem regularnego współżycia bez jakichkolwiek środków antykoncepcji. Czynnik ten zaczyna denerwować i jednocześnie martwić przyszłych rodziców. Wówczas pojawia się wiele pytań, skąd wynikają takie nieprawidłowości. Istnieje kilka czynników, które wpływają na niepłodność u kobiet i mężczyzn. Jakie są najczęstsze?

Czynniki wpływające na niepłodność u kobiet

Dość często w klinikach leczenia niepłodności można spotkać kobiety zmagające się z chorobami ściśle związanymi z płodnością, takimi jak PCOS czy endometrioza. Do innych, ale również uniemożliwiających zajście w ciążę czynników należą torbiele jajnika, mięśniaki macicy czy niedrożność jajowodów. Niektóre kobiety dopiero przy badaniach dowiadują się, że przyczyny powinny szukać w anatomicznych nieprawidłowościach budowy układu rozrodczego – braku jajnika czy przegrody i zrostu jamy macicy. Do bardziej powszechnych czynników wpływających na niepłodność zaliczyć się wiek – okres maksymalnej płodności przypada na 20-25 r.ż. i maleje po 37 r.ż. Na obniżenie płodności wpływają czynniki środowiskowe oraz elementy stylu życia – palenie czy alkohol.

Czynniki wpływające na niepłodność u mężczyzn

Niemożność zajścia w ciążę niekoniecznie musi być winą kobiety – być może problemu należy szukać u partnera. Istnieje wiele czynników, które powodują niepłodność mężczyzn, czyli najogólniej mówiąc – pogarszają jakość nasienia. W pierwszej kolejności wyróżnić tutaj można wszelkiego rodzaju używki – kofeina, tytoń, alkohol czy narkotyki, otyłość lub leki (np. antybiotyki, preparaty stosowane w chorobach układu pokarmowego czy stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu). Warto tutaj jednak zaznaczyć, ze również schorzenia urologiczne, takie jak przerost prostaty, jej infekcje czy zaburzenia erekcji mogą wpływać na niepłodność. Oprócz tego wyróżnić można inne choroby, np. choroby tarczycy, nowotworowe, genetyczne, a także niedoczynność przysadki mózgowej czy podwzgórza.

5 porad, które mogą rozwiązać problem z zajściem w ciążę

Istnieje wiele metod leczenia niepłodności, a ich różnica wynika ze stopnia inwazyjności i trudności przeprowadzenia. Jednak czasem problem nie leży tak głęboko, jak człowiekowi się wydaje. Pierwszą kwestią, jaką warto sprawdzić, jest prawidłowa waga. NiIe każda kobiet zadaje sobie z tego sprawę, ale zarówno nadprogramowe kilogramy, jak i niedobór masy ciała zaburza proces owulacji. Następną kwestią jest dokładne przyjrzenie się hormonom, zwłaszcza FSH, LH, prolaktynie i progesteronowi. W różnych stopniach odpowiadają za regulowanie działania jajników, wydzielanie substancji odpowiedzialnych za zagnieżdżenie się zarodka czy też utrzymanie ciąży. Innymi, ale równie ważnymi rozwiązaniami w przypadku problemów z zajściem w ciążę może być zmniejszenie czynników stresujących, ograniczenie spożywania kofeiny, zwiększenie aktywności fizycznej.

Nie da się przewidzieć, czy problem z zajściem w ciążę da się rozwiązać w szybki sposób. W przypadku wszelkich komplikacji pojawiających się przez kilka miesięcy warto zasięgnąć rady lekarza specjalisty.

Zobacz też

Niepłodność a bezpłodność – różnice

Niepłodność a bezpłodność – różnice