Niepłodność a bezpłodność – różnice

Niepłodność i bezpłodność to pojęcia medyczne, które, choć niesłusznie, są dość często używane zamiennie. Mowa o nich najczęściej, gdy pary bezskutecznie starają się o dziecko. Już po terminologii można stwierdzić, że dotyczą problemu z płodnością, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ich przyczyna jest zupełnie inna. A na czym dokładnie polega różnica?

Niepłodność – przyczyny, objawy, leczenie

Światowa Organizacja Zdrowia jako niepłodność podaje niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia seksualnego, utrzymującego się ponad 12 miesięcy. Sam stosunek zachodzi 3-4 razy w tygodniu, bez wykorzystywania jakichkolwiek środków antykoncepcji. Niepłodność klasyfikuje się jako chorobę społeczną, która wynika z nieprawidłowej diety prowadzącej do otyłości u obu płci, siedzącego trybu życia, nadmiernego spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Ponadto wyróżnić można czynniki środowiskowe będące bezpośrednimi przyczynami niepłodności (np. długotrwały wpływ metali ciężkich) oraz zaburzenia hormonalne i choroby nowotworowe. Do najczęstszych objawów niepłodności zaliczyć można:
– zaburzenia erekcji i niewielką ilość spermy,
– nieregularny cykl miesiączkowy,
– niedrożność jajowodów.
Leczenie niepłodności najczęściej polega na terapii farmakologicznej (indukowaniu owulacji czy podawaniu leków hormonalnych. Do innych metod zalicza się zmianę diety i trybu życia.

Bezpłodność – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Według definicji podanej przez WHO bezpłodność to trwała niezdolność do rozrodu u jednego z partnerów i może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stan ten jest nieuleczalny i najczęściej wynika z:

  • mechanicznych urazach narządów płciowych,
  • usunięcia jajników, macicy lub jąder,
  • komplikacji w czasie rozległej operacji lub wypadku, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia narządów płciowych,
  • trwałych komplikacjach po chorobach przebytych w dzieciństwie,
  • braku lub niedorozwoju narządów płciowych.

Wiele objawów bezpłodności uzależnionych jest od konkretnej przyczyny. W przypadku kobiet, które nie miesiączkują, zaleca się przeprowadzenie szerszej diagnostyki w celu ustalenia problemu. Może on nie tylko uniemożliwić zajście w ciążę, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia, jak to jest w przypadku endometriozy czy torbieli. W przypadku mężczyzn warto przeprowadzić badanie fizykalne i obrazowe narządów rodnych. Wówczas można uzyskać informację na temat nasieniowodów i ewentualnych zmian. Lekarz może zlecić również wykonanie badania nasienia, aby sprawdzić morfologię plemników, ich liczbę czy też ruchliwość.

Zarówno trudności z zajściem w ciążę, jaką daje niepłodność, jak i całkowite jej uniemożliwienie przez bezpłodność, nie musi być przeszkodą w założeniu rodzaju. Sprawdzi się tutaj adopcja lub próba zapłodnienia in vitro z komórkami dawcy.

Zobacz też

Problemy z zajściem w ciążę – co robić?

Problemy z zajściem w ciążę – co robić?