5 chorób przenoszonych drogą płciową

Szacuje się, że co najmniej 40 różnych drobnoustrojów może być przenoszonych drogą płciową, tym samym przyczyniając się do rozwijania chorób. Uznaje się je za choroby przenoszone drogą płciową lub chorobami wenerycznymi. A czym najczęściej można się zarazić? Oto 5 najbardziej rozpoznawalnych chorób!

AIDS

Choroba wywoływana przez zakażenie ludzkim wirusem nabytego niedoboru odporności, czyli wirusa HIV. Przenoszony jest drogą seksualną, okołoporodową lub przez kontakt z krwią (ślina nie jest materiałem zakaźnym). W przebiegu HIV wyróżnia się kilka stadiów klinicznych, a sam początek choroby przebiega bezobjawowo, co utrudnia wczesne rozpoznanie. Rozwój AIDS można spowolnić, jednak na dzień dzisiejszy choroba jest nieuleczalna. Ryzyko zakażenia można obniżyć, stosując prezerwatywy lub całkowicie wyeliminowania odbywając stosunek ze stałym czy też przebadanym partnerem.

Kiła

Inaczej syfilis – przewlekła choroba występująca u kobiet i mężczyzn, wywołana przez bakterię, krętka bladego (Treponema pallidum). Objawy są zależne od fazy choroby oraz wieku, jednak najczęściej zauważalne jest owrzodzenie miejsca wniknięcia bakterii. Aby uniknąć zachorowania, zaleca się stosowanie barierowych środków antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw. W przypadku zachorowania – kiłę można skutecznie wyleczyć antybiotykami.

Chlamydioza

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterię Chlamydia trachomatis. Stanowi przyczynę rozwijania się zapalenia szyjki macicy u kobiet oraz zapalenia cewki moczowej u obu płci. Do głównych czynników ryzyka zakażeń chlamydialnych zaliczyć można młody wiek, najczęściej poniżej 25 roku życia oraz styl życia – brak regularnego stosowania prezerwatyw czy częsta zmiana partnerów. Sama choroba jest uleczalna, jednak nie należy jej bagatelizować, gdyż może doprowadzić do poważnych powikłań.

Rzęsistkowica

Choroba wywoływana przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), który może bytować w układzie moczowo-płciowym przez lata. Szacuje się, że zarażonych jest 30-70% kobiet 10-20% mężczyzn. Sam przebieg choroby może być ostry lub przewlekły. W celu uniknięcia rzęsistkowicy należy używać prezerwatyw oraz unikać ryzykownych kontaktów seksualnych z licznymi i przypadkowymi partnerami.

Wszawica łonowa

Wszawica dzieli się na trzy rodzaje głowową, odzieżową i łonową. Za występowanie tej ostatniej odpowiedzialny jest pasożyt zewnętrzny – wesz łonowa (Pediculus pubis). Dominującym objawem jest nasilający się w nocy świąd oraz charakterystyczne plamy koloru sinofioletowego lub szarawego znajdujące się na brzuchu czy udach. Sama choroba jest uleczalna, wystarczy tylko zakupić preparat zwalczający wszawicę.

Człowiek może zachorować na wiele sposobów, w tym poprzez kontakty seksualne. W wielu przypadkach najlepszą opcją jest stosowanie antykoncepcji, np. w formie prezerwatywy lub unikanie ryzykownych zachowań seksualnych.

Zobacz też

Seks a infekcje intymne – czym można się zarazić?

Seks a infekcje intymne – czym można się zarazić?