Seks a infekcje intymne – czym można się zarazić?

Seks nie jest czynnikiem konieczny do rozwijania się infekcji intymnych, jednak stanowi ich najczęstszą przyczynę. Szacuje się, że co czwarta kobieta po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, zgłasza się do ginekologa z tego powodu. A czym można się zarazić oraz jakie są sposoby zapobiegania nawracającym infekcjom intymnym?

Infekcje intymne – rodzaj

Infekcje intymne odnoszą się do schorzeń rozwijających się w obrębie kobiecych dróg rodnych. W ginekologii wyróżnić można kilka rodzajów infekcji intymnych, w tym infekcje:

  • bakteryjne, tzw. waginoza bakteryjna, której najczęstszą przyczyną jest bakteria Chlamydia trachomatis,
  • grzybicze, wywoływane w większości przypadków przez drożdżaki z gatunku Candida albicans,
  • pasożytnicze, wywoływane przez np. pierwotniaki, takie jak Trichomonas vaginalus,
  • wirusowe, wywoływane przez np. HSV.

Do najczęstszych objawów, jakie towarzyszą infekcjom intymnym, zaliczyć można uporczywe swędzenie i pieczenie pochwy, zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy o specyficznym zapachu czy obrzęku.

Seks w czasie leczenia infekcji intymnej

Sposób leczenia infekcji intymnych zależy od rodzaju schorzenia, z jakim się zmagamy. W pierwszej kolejności można sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty, które są skuteczne w przypadku infekcji grzybiczych, a jedynie łagodzą objawy infekcji bakteryjnych. Są one dostępne w formie globulek, kremów czy maści. Rodzaj leczenia oraz preparaty w najlepszy sposób dobierze lekarza. W początkowych dniach leczenia nie myślimy o tym, jednak po ustąpieniu uciążliwych objawów wiele par zastanawia się nad ponownym zbliżeniem. Czy jest to bezpieczne? Niestety, w trakcie leczenia kategorycznie zabrania się do stosunków seksualnych. Jest to spowodowane zwiększonym ryzykiem zakażenia partnera oraz zakłóceniem terapii, a tym samym obniżeniem jej skuteczności i zwiększenia prawdopodobieństwa nawrotu schorzenia.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Istnieje wiele metod na profilaktykę infekcji intymnych po stosunku. Pierwszą z nich jest prawidłowe dbanie o higienę własną oraz partnera. Najlepiej sprawdza się specjalne preparaty, np. płyny do higieny intymnej właściwym odczynem pH, który nie narusza bariery ochronnej pochwy. Oprócz tego ważne jest:

  • unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych,
  • używane prezerwatyw,
  • wstrzymanie się od seksu w czasie miesiączki,
  • zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej w czasie leczenia.

Każdy kontakt seksualny bez odpowiedniego zabezpieczenia niesie ryzyko infekcji intymnych. Większość z nich ma charakter nawracający, ważne jest odpowiednie leczenie oraz skrupulatna profilaktyka.

Zobacz też

5 chorób przenoszonych drogą płciową

5 chorób przenoszonych drogą płciową