Jakie korzyści zdrowotne daje jedzenie kiszonek?

Do od wieków stosowanych metod konserwowania żywności zalicza się marynowanie i fermentację. Obecnie równie chętnie kisimy kapustę i ogórki, by móc sięgnąć po nie w okresie jesienno-zimowym. Stanowią świetny dodatek do obiadu lub innego wybranego przez nas posiłku, często również przez cały rok. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są zalety regularnego spożywania kiszonek?

Co zawierają kiszonki?

Proces kiszenia odbywa się poprzez zalanie produktu – ogórków lub kapusty wodą z solą oraz dodatnie różnego rodzaju przypraw (np. kolendry czy kopru). Przygotowana solanka zapewnia odpowiednie warunki dla rozwoju bakterii fermentacji mlekowej. To właśnie produktami ich metabolizmu w dużej mierze zawdzięczamy korzystny wpływ na zdrowie. Jednak oprócz kwasu mlekowego, kiszonki zawierają szereg składników odżywczych, wśród których wyróżnić można witaminy (z grupy B oraz A, E, C i K) i minerały (magnez, fosfor, potas i wapń). Spożywanie kieszonek pozwala poprawę pracy układu pokarmowego, ale także odpornościowego. Jest to możliwe z uwagi na obecne w kiszonkach probiotyki, które dobroczynnie wpływają na florę jelitową.

Jak kiszonki wpływają na zdrowie?

Korzyści ze spożywania kieszonek pojawią się, gdy tylko będziemy regularnie je spożywać. W zależności od organizmu może to być, np. 10-20 dni. Zaobserwujemy wówczas poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci. Natomiast przeprowadzając różnego rodzaju badania można spodziewać się:

  • regulowania ciśnienia krwi,
  • zwiększenie przyswajalności żelaza,
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi.

Co więcej, spożywanie kieszonek przyczynia się do redukcji wagi! Ten sprzymierzeniec osób odchudzających się ma niewiele kalorii, dostarcza sporą ilość błonnika oraz daje uczucie sytości.

Kto powinien unikać jedzenia kieszonek?

Pomimo licznych korzyści, jakie daje regularne spożywanie kiszonek, nie są one dla wszystkich. Jak w każdym przypadku wyróżnić można pewne schorzenia, które zmuszają nas do ograniczenia lub zaprzestania spożywania kiszonek. Do nich zaliczyć można osoby:

  • stosujące leki przeciwzakrzepowe, gdyż kiszona kapusta zawiera dużo witaminy K, która zmniejsza ich działanie,
  • cierpiących na nadciśnienie i kamicę szczawianowo-wapniową, gdyż kiszonki mają dużą zawartość sodu,
  • stosujące dietę lekkostrawną,
  • z nietolerancją histaminy.

Przygotowane domowymi sposobami kiszonki są niezaprzeczalnie bogatym źródłem witamin, minerałów i błonnika. W pozytywny sposób oddziałują na nasze zdrowie oraz samopoczucie, jednak warto pamiętać, że nie każdy może je spożywać regularnie.