5 podstawowych zasad zdrowego odżywiania

O zdrowie można dbać na wiele sposobów. Do jednych z najpowszechniejszych zaliczyć można codzienną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Wielu z nas myśli, że do zachowania szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucie, wymagane jest ciągle przestrzeganie restrykcyjnej diety. Jak się okazuje – wystarczą tylko odpowiednie nawyki żywieniowe. Oto 5 podstawowych zasad zdrowego odżywiania!

Po pierwsze – regularne posiłki

Podstawowymi zaleceniami jest spożywanie 3 podstawowych posiłków, czyli śniadania, obiadu i kolacji. Zdrowo jest również włączyć dwie przekąski w postaci II śniadania i podwieczorka. Przerwy między poszczególnymi posiłkami nie powinny być dłuższe, niż 3-4 godziny. Warto również unikać podjadania, gdyż może to prowadzić do przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia, a tym samym – przybieraniu na wadze.

Po drugie – różnorodność

Każdy z nas wie, że składniki odżywcze uzyskuje się z różnego rodzaju pokarmów. Warto zatem nie spożywać w kółko tego samego, tylko zadbać o różnorodność produktów używanych do przygotowania posiłku. W ten sposób nie trzeba dodatkowo wspomagać się suplementami, chyba że nasz organizm wymaga dodatkowego zapotrzebowania na konkretne pierwiastki lub witaminy.

Po trzecie – wyrzucić zbędny cukier z diety

Nie licząc słodyczy, żywność niemal zawsze zawiera cukier – niezależnie od tego, czy są to parówki, desery mleczne czy napoje. Wiele osób nieświadomie dostarcza do organizmu nadmiar cukru ukrytego w innych produktach, dlatego warto sprawdzać etykiety i możliwie jak najbardziej zredukować jego podaż. Oprócz tego można zrezygnować ze słodzenia kawy czy herbaty. Warto jednak zaznaczyć, że dobrze zbilansowana dieta nie polega tylko na wyrzeczeniach, a słodkości od czasu do czasu są dozwolone.

Po czwarte – wybieraj wodę zamiast słodkich napojów

Woda – mineralna, źródlana, gazowana czy też nie, jest zdrowa. Nie zawiera kalorii, ale pozwala na efektywne nawadnianie organizmu i zaspokojenie pragnienia w upalne dni. Na drugim miejscu znajdują się różne herbaty ziołowe, oczywiście niesłodzone, które poprzez szereg różnych związków korzystnie wpływają na organizm. Zastąpienie ich słodkimi napojami, energetykami czy nawet sokami znacząco zwiększa podaż cukru.

Po piąte – ogranicz przetworzona żywność

Prawdą jest, że im mniej przetworzona żywność, tym lepiej dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Żywność przetworzona, która jest niezwykle popularna w dzisiejszych czasach, zawiera niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe, a także sporą ilość cukru i soli. Regularne spożywanie fast foodów, dań gotowych czy produktów z długą listą składników może przyczyniać się do rozregulowania pracy układu pokarmowego, a także rozwoju chorób, takich jak otyłość, cukrzyca czy miażdżyca.

Zdrowe nawyki żywieniowe to coś, o czym powinien wiedzieć każdy senior czy dorosły. Również obowiązkiem rodziców jest dbanie o zdrowie dziecka i uświadamianie, które produkty są dobre.