Wstrzemięźliwość seksualna – wady i zalety

Libido określa siłę popędu płciowego, który jest indywidualną cechą każdego człowieka. Chęć do stosunku nie jest jednak wartością stałą, lecz wynikającą z różnych czynników, w tym gospodarki hormonalnej czy stanu psychicznego. Powstrzymywanie się u par od naturalnych potrzeb seksualnych, określane jest mianem wstrzemięźliwości seksualnej . A na czym dokładnie ona polega?

Wstrzemięźliwość seksualna – przyczyny

Wstrzemięźliwość seksualna ma różne podłoża. Pierwszym i najczęściej występującym jest brak więzi emocjonalnej związanej z brakiem stałego partnera. Wynika to z nieakceptowania ryzykownych kontaktów seksualnych, z którymi wiąże się brak satysfakcji, lęk przed ciążą czy chorobami wenerycznymi. Wstrzemięźliwość seksualna może być konsekwencją decyzji podjętej przez naszą drugą połówkę. Wszelkie negatywne emocje odczuwane do partnera mogą przerodzić się w niechęć do seksu lub stać się formą ukarania partnera. Do innych, ale równie częstych przyczyn abstynencji seksualnej zaliczyć można:

  • brak współżycia w okresie rozłąki pary, np. z powodu wyjazdów służbowych,
  • ograniczenia zdrowotne wynikające z chorób lub okresu rekonwalescencji,
  • podejmowaniu decyzji o zachowaniu dziewictwa aż do ślubu.

Wstrzemięźliwość seksualna – wady i zalety

W XXI wieku istnieje wiele form antykoncepcji – prezerwatywy, wkładki domaciczne czy tabletki antykoncepcyjne. Mimo wszystko nadal do jednych z najczęściej wykorzystywanych metod zapobiegania ciąży zaliczyć można wstrzemięźliwość seksualną. Stanowi ona najstarszą metodę, która w tym przypadku polega na powstrzymywaniu się do zbliżeń w dni płodne kobiety. Sprawdza się gdy, cykl jest regularny, a tzw. kalendarzyk małżeński – skrupulatnie prowadzony. Do innych zalet zaliczyć tutaj można wyeliminowanie ryzyka zachorowania na kiłę, rzeżączkę, chlamydię czy AIDS, czyli choroby weneryczne. Wstrzemięźliwość seksualna stanowi również formę wierności, zwłaszcza gdy jeden z partnerów często wyjeżdża na delegację. Niestety, ma ona więcej wad niż zalet, a wyróżnić tutaj można problemy z erekcją, przedwczesny wytrysk czy szkodzenie relacji seksualnej pary. Co więcej, wymienia się tutaj także konsekwencje zdrowotne.

Wstrzemięźliwość seksualna – czy jest zdrowa?

Długoletnie zachowanie abstynencji seksualnej może w negatywny sposób wpłynąć na człowieka. Na uwagę zasługuje tutaj aspekt psychiczny, który jest najczęściej poruszany przez seksuologów i psychologów. Na podstawie badań można stwierdzić, że osoby częściej zmagają się z problemami o charakterze psychologiczno-somatycznym, które dotyczą zwiększonej drażliwości czy podatności na depresję. Do bardziej odczuwalnych kwestii zaliczyć można ryzyko przerostu gruczołu prostaty oraz chorób serca, a także ogólne zmniejszenie odporności organizmu.

Wstrzemięźliwość seksualna dla wielu osób, a zwłaszcza młodych jest czymś abstrakcyjnym w dzisiejszych czasach. Jednak okazuje się, że wiele par ją wykorzystuje – i to z różnych powodów.