Czy seks z prezerwatywą jest zawsze bezpieczny?

Od dziesięcioleci wśród wszystkich środków antykoncepcyjnych, swoją popularnością wyróżniają się prezerwatywy. Znajdziemy je niemal wszędzie – w sklepach spożywczych, aptekach czy stacjach benzynowych. Najczęściej są wykonane z wytrzymałego lateksu, który zakładany jest na penisa. Jednak czy zawsze seks z prezerwatywą jest bezpieczny?

Prezerwatywy – rodzaje

Prezerwatywy, inaczej kondomy stanowią powszechnie wykorzystywaną formę antykoncepcji mechanicznej, która ma zabezpieczać przed zajściem w ciążę oraz zapobiegać przenoszeniu się chorób wenerycznych. Pierwsze prezerwatywy były wykonywane z jelit zwierząt, w latach 60. XIX wieku wprowadzono na rynek gumowe, a na początku XX wieku – lateksowe. Na współczesnym rynku mamy dostęp do:

  • prezerwatyw przedłużających stosunek,
  • prezerwatywy bez lateksu,
  • prezerwatyw nawilżanych od wewnątrz oraz na zewnątrz,
  • prezerwatywy plemnikobójcze,
  • prezerwatywy z wypustkami
  • prezerwatywy kolorowe i smakowe.

Jakie czynniki wpływają na bezpieczny seks z prezerwatywą?

Stosowanie prezerwatyw daje średnio 98% skuteczności. Badania wskazują, że wartości te wynikają z wielu czynników, w tym poprawnego stosowania. Są to środki jednorazowe i po każdym stosunku zużyty kondom należy wyrzucić. W celu ochrony zabrania się także odwracania prezerwatyw na drugą stronę i ponownego wykorzystania. Oprócz tego, aby seks z prezerwatywą był bezpieczny, to warto pamiętać o trzech kluczowych czynnikach.

Data ważności

Prezerwatywy, podobnie jak, np. leki czy żywność mają swój termin ważności, który wynosi średnio od 2 do 5 lat. Kwestia ta zależy od wykorzystanego materiału. Używanie przeterminowanych prezerwatyw zwiększa szansę na pęknięcie.

Miejsce przechowywania

Prezerwatywy powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej (ok. 25°C). Wystawienie na działanie ekstremalnych temperatur – upałów lub mrozów zmniejsza ich skuteczność. Podobnie jest w przypadku przechowaniu prezerwatyw w aucie czy portfelu.

Rozmiar

Prezerwatywy są dostępne w różnych rozmiarach, a ich prawidłowy wybór w dużym stopniu wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo. Wówczas zmniejsza się ryzyko pęknięcia (w przypadku za małego rozmiaru) lub zsunięcia (w przypadku zbyt dużego rozmiaru).

Prezerwatywy zaliczane są do skutecznych metod antykoncepcyjnych, które chronią przed chorobami wenerycznymi i niepożądaną ciążą. Jednak ich skuteczność, a tym samym bezpieczeństwo w czasie stosunku zależy od wielu czynników, które powinniśmy mieć na uwadze.