Domowe sposoby na łagodzenie oparzeń słonecznych

Słońce jest ważne dla naszego organizmu, gdyż poprawia samopoczucie oraz umożliwia syntezę witaminy D. Intensywność promieni słonecznych jest największa w miesiącach letnich, w godzinach 11:00-15:00. Wówczas każdy z nas jest w większym stopniu narażony na oparzenia słoneczne.

Czym są oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne można zdefiniować jako uszkodzenie skóry, które jest spowodowane nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Najczęściej w wyniku opalania dochodzi do oparzeń pierwszego stopnia, które charakteryzują się zabarwieniem skóry na czerwono, bólem oraz świądem. W największym stopniu na ich pojawienie się są narażone osoby:

  • o jasnej karnacji,
  • niestosujące ochrony przeciwsłonecznej,
  • po zabiegach złuszczających naskórek

A jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Oto 5 domowych sposobów, które każdy z nas powinien znać!

Chłodny prysznic

Już w szkole uczyli, aby schłodzić oparzone miejsce, a zasada ta dotyczy również oparzeń słonecznych. W pierwszej kolejności zaczyna się od opłukania zaczerwienienia letnią wodą i po kilku minutach stopniowo obniża się jej temperaturę. Sam proces trwa 10-15 minut.

Kefir i zsiadłe mleko

Stary sposób na ochłodzenie oraz głębokie nawilżenie poparzonej skóry. Zarówno kefir, jak i zsiadłe mleko przykłada się w formie nasiąkniętej gazy na oparzone miejsce i pozostawia na około 15 minut.

Sok z aloesu

Naturalny wyciąg z aloesu to świetny sposób na leczenie blizn, ran czy oparzeń, w tym również po opalaniu. Pozwala zachować właściwe pH skóry oraz przyspiesza regenerację naskórka. Ponadto, działa przeciwzapalnie.

Miód

Nie zaleca się smarowania oparzeń, w tym słonecznych cienkimi i tłustymi preparatami. Wyjątek stanowi miód wyróżniający się właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwzapalnymi, które wspomagają gojenie.

Olejek z mięty pieprzowej

Stanowi skuteczny środek na oparzenia słoneczne, które wynikają z wysokiej zawartości mentolu. Odpowiada on za właściwości chłodzące i znieczulające zaczerwienioną skórę. Ponadto działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie stanów zapalnych.

Wykorzystanie domowych sposobów na łagodzenie oparzeń słonecznych pozwala na szybkie zregenerowanie skóry oraz pozbycie się nieprzyjemnego uczucia pieczenia. Są one ogólnodostępne i sprawdzą się u każdego, niezależnie od wieku.