Mniszek lekarski – właściwości prozdrowotne

Mniszek lekarski, zaliczany jest do bylin z rodziny Astrowatych. Powszechnie występuje w klimacie umiarkowanym Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wielu z nas uważa go za chwast, jednak roślina ta, a zwłaszcza jej korzeń ma wspaniałe właściwości prozdrowotne, które korzystnie wpływają na stan zdrowia.

Mniszek lekarski – właściwości

Jak każda roślina lecznicza, mniszek lekarski zawiera szereg składników czynnych, które wywierają działanie prozdrowotne. Wśród nich wyróżnić można gorzkie w smaku laktony seskwiterpenowe (w tym glukozyd kwasu taraksynowego), kwasy fenolowe, polifenole, trójterpeny, inulinę sterole i sole potasowe. Dzięki temu, preparaty na bazie mniszka lekarskiego odznaczają się właściwościami:
– antyoksydacyjnymi, przeciwcukrzycowymi,
– przeciwbakteryjnymi i przeciwwirusowymi,
– wspomagającymi trawienie, odchudzanie i odporność.

Mniszek lekarski – zastosowanie

Liczne właściwości, jakimi wyróżnia się mniszek lekarski sprawiają, że wykazuje szerokie spektrum działań korzystnych dla naszego zdrowia. Z uwagi na to, znajduje zastosowanie w terapii wielu chorób. Wyróżnić tutaj można:

  • zastój żółci, zaburzenia trawienia czy brak apetytu,
  • zakażenia grzybicze i bakteryjne, brodawki czy kurzajki,
  • niewydolność nerek, zapalenie dróg moczowych, obrzęk spowodowany ograniczonym wydzielaniem moczu.

Preparaty z mniszkiem lekarskim mogą być także stosowane w reumatyzmie, dnie moczanowej oraz początkowym stadium cukrzycy. Warto jednak zaznaczyć, że jego działanie określane jest jako łagodne, więc ma charakter wspomagający, aniżeli lecznicy.

Mniszek lekarski – przeciwwskazania i skutki uboczne

Coraz więcej osób poleca preparaty z mniszka lekarskiego w formie naparów, syropów czy tabletek. W końcu wyróżniają się cudownymi właściwościami, więc na pewno sprawdzą się w każdym przypadku. Niestety, takie podejście często kończy się niepożądanymi reakcjami ze strony organizmu. Zatem, kto nie powinien stosować preparatów z mniszkiem lekarskim? Przeciwwskazaniami do stosowania jest:

  • niedrożność dróg żółciowych i/lub jelit,
  • ropniak pęcherzyka żółciowego,
  • ciąża i karmienie piersią.

Osoby zmagające się z kamicą dróg żółciowych mogą stosować mniszka lekarskiego tylko po konsultacji z lekarzem. Oprócz tego zawarte w mniszku substancje goryczkowe w mogą przyczynić się do nadkwaśności i dolegliwości żołądkowych.

Mniszek lekarski to roślina o szerokim działaniu i licznych właściwościach. Niestety, bardzo często jest mylony z mleczem polnym, gdyż obie rośliny są do siebie łudząco podobne. Podstawowe różnice wynikają z ilości oraz grubości łodyg, a także kształtu liści.