Najlepsze zioła nasenne i uspokajające

Zioła na sen i uspokojenie to produkty pochodzenia roślinnego, najczęściej w formie tabletek lub mieszanek ziołowych do zaparzenia. Dzięki zawartym substancjom czynnym, w naturalny sposób wyciszają organizm, pomagają się rozluźnić i uspokoić. Co więcej, są w stanie pomóc w regulacji rytmu dobowego snu i czuwania. A jakie są najlepsze zioła nasenne i uspokajające?

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Surowcem są liście i ulistnione szczyty pędów Za właściwości melisy lekarskiej odpowiada olejek eteryczny zawierający cytral, cytronelal, geraniol i linalol. To właśnie one zmniejszają wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Melisa lekarska działa uspokajająco i często jest wykorzystywana przy bezsenności. Do najczęstszych wskazań zalicza się stany pobudzenia i niepokoju oraz trudności w zasypianiu.

Lawenda lekarska/wąskolistna (Lavandula officinalis/angustifolia)

Surowcem leczniczym są tutaj wysuszone kwiaty. W ich skład wchodzą takie związki czynne, jak terpeny, linalol czy octan linalolu zawarte w olejku eterycznym. Ich działanie opiera się na wyciszeniu organizmu, uspokojeniu i zrelaksowaniu poprzez obniżenie aktywności układu nerwowego, co ułatwia zasypianie. Preparaty z lawendą można stosowaną w formie tabletek czy herbatek, ale możliwa jest także aromaterapia.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Surowcem są wysuszone najczęściej całe, żeńskie kwiatostanu chmielu. Zawierają one olejek eteryczny, w skład którego wchodzą terpeny i seskwiterpeny (humulen, mircen i farnezen). Oprócz tego zawiera kwasy goryczowe. Chmiel zwyczajny ma działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy i najczęściej jest stosowany w stanach niepokoju oraz w trudnościach w zasypianiu.

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Surowcem są całe lub łamane podziemne części rośliny. W ich skład wchodzą związki irydoidowe (waltrat i acetowaltrat), a także kwas walerenowy oraz olejek eteryczny. Kozłek lekarski to roślina o typowym działaniu uspokajającym, tłumiącym stany emocjonalne oraz strefę motoryczną w OUN. Znajduje zastosowanie jako lek uspokajający w stanach niepokoju, lęku, rozdrażnienia oraz nerwicach wegetatywnych. Świetnie sprawdza się w ruchomościach z zasypianiem.

Męczennica cielista (Passiflora incarnata)

Surowcem wykorzystywanym w preparatach jest ziele oraz kwity. Zawierają one alkaloidy indolowe, głównie harman i harminę, a także flawonoidy i glikozydy cyjanogenne. Otrzymywane wyciągi stosuje się najczęściej w zwalczaniu trudności w zasypianiu oraz problemów gastrycznych na tle nerwowym, gdyż działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz tego stosowana jest w łagodzeniu niepokoju i lęku, objawów napięcia nerwowego oraz w stanach wyczerpania nerwowego.

Zioła nasenne i uspokajające są stosunkowo bezpieczne, o ile wykorzystujemy je zgodnie z zaleceniami oraz wskazaniami. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre zioła mogą nasilać działanie innych leków, dlatego ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.