Naturalne sposoby walki z przeziębieniem

Przeziębienie to jedna z najczęstszych przypadłości, która nęka nasz organizm nawet kilka razy w roku. Podatność na przeziębienie zależy od wieku, pory roku i odporności. Na rynku farmaceutycznym dostępne są liczne preparaty o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jednak równie dobrze możemy skorzystać z naturalnych sposobów walki z przeziębieniem.

Czy naturalne sposoby na przeziębienie są skuteczne?

Przeziębienie określa się jako szybko rozwijające się schorzenie będące wynikiem infekcji wirusowej. Najczęściej dotyczy górnych dróg oddechowych, w skład których wchodzi nos gardło i zatoki. Objawia się dodatkowo gorączką oraz ogólnym osłabieniem. Wówczas najczęściej sięgamy po preparaty zawierające w swoim składzie paracetamol lub inny lek z grupy NLPZ. Jednak równie dobrze możemy wypróbować naturalne sposoby na przeziębienie. Są one równie skuteczne, gdyż wiele roślin zawiera związki czynne, których działanie opiera się na złagodzeniu chrypki i kaszlu, a także obniżeniu gorączki. Warto jednak zaznaczyć, że naturalne środki na przeziębienie sprawdzają się w początkowych stadiach choroby. A co najlepiej stosować?

Jakie rośliny sprawdzają się w walce z przeziębieniem?

Współczesna medycyna coraz częściej sięga do ziołolecznictwa oraz produktów naturalnych. Mogą one mieć różne działanie, w tym osłonowe, wykrztuśne, przeciwwirusowe lub wykazujące działanie rozkurczające na mięśnie gładkie oskrzeli. Warto tutaj postawić przede wszystkim na trzy grupy roślin.

Prawoślaz lekarski, babka lancetowata i cebula zwyczajna

Rośliny te łączy jedna cecha – wszystkie działają przeciwkaszlowo lub wykrztuśnie, w zależności od zawartych związków czynnych. Ich stosowanie łagodzi podrażnienia gardła i krtani (prawoślaz), działa immunostymulująco (babka) i dostarcza wielu witamin (cebula).

Czarny bez, malina właściwa i lipa drobnolistna

Występują tutaj różnego rodzaju związki czynne, których mechanizm opiera się na działaniu napotnym. Oznacza to, że naturalnie obniżają gorączkę poprzez obniżenie temperatury ciała. Dodatkowo dostarczają wiele cennych mikro- i makroelementów.

Wierzba biała lub purpurowa i wiązówka błotna

Rośliny te zawierają związki z grupy salicylanów, przez co działają głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stanowią naturalny odpowiednik znanej wszystkim aspiryny.

Już przy pierwszych objawach przeziębieniach warto sięgnąć po dary natury w formie ziół czy owoców. Posiadają one liczne związki czynne, które wspomagają organizm w walce z patogenami. Warto jednak dokładnie obserwować swój organizm i w przypadku dalszego rozwoju choroby – sięgnąć po silniejsze środki, jakie są dostępne w aptekach.