Sprawdzone sposoby na kaca, czyli jak złagodzić jego skutki

Kameralne spotkanie w gronie najbliższych, imprezy czy święta – to najczęstsze okazje, w których sięgamy po piwo, wino i wódkę. Zapominając o umiarze, można doprowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu, a tym samym fatalnego samopoczucia na kolejny dzień. Jest to znany prawie każdemu kac. Jak się go pozbyć szybko i skutecznie?

Skąd się bierze kac?

Alkohol to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na nasze emocje, nastrój oraz zachowanie. W niewielkich dawkach poprawia nastrój i relaksuje, a w większych – przyczynia się do problemów z koncentracją i koordynacją. Przeholowanie z ilością spożytego alkoholu kończy się kacem. Profesjonalnie nazywany jest zatruciem alkoholowym, jednak skąd się bierze? Otóż alkohol etylowy dość szybko wchłania się do naszego organizmu i w jakiś sposób musi się wydostać. Niewielka część przyjętej dawki wydalana jest wraz z moczem lub oddechem, a zdecydowana większość zostaje zmetabolizowana przez komórki wątroby. W tym procesie powstają toksyczne dla organizmu produkty – aldehyd octowy, który kolejno jest przekształcany w kwas octowy. To właśnie one, w połączeniu z odwadniającym działaniem alkoholu etylowego przyczyniają się do uciążliwych objawów towarzyszących zatruciu.

Apteczne sposoby na kaca

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że lek na kaca nie istnieje. Dostępne w aptece preparaty mają na celu złagodzenie objawów oraz uzupełnienie brakujących elektrolitów czy innych składników odżywczych. Sprawdzą się tutaj elektrolity, dostarczające sód, potas czy chlorki. Świetnym rozwiązaniem będą preparaty wzbogacone glukozą, gdyż stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii. Droższym sposobem na kaca jest kroplówka zawierająca tzw. wlewy witaminowe. Jest to świetne rozwiązanie, które szybko postawi nas na nogi, jednak najlepiej, aby kroplówka była podawana przez pielęgniarkę lub osobę z uprawnieniami medycznymi. W przypadku silnego bólu głowy zaleca się leki na bazie dwóch substancji czynnych – kwasu acetylosalicylowego (np. Aspirin czy Polopiryna) lub ibuprofenu (np. Ibum, Nurofen). Niezależnie od wieku czy płci lepiej w tym stanie unikać paracetamolu, gdyż może negatywnie wpływać na przeciążoną wątrobę.

Domowe sposoby na kaca

W walce z kacem inaczej zwanym również syndromem dnia poprzedniego skuteczne są również domowe metody. Do nich zaliczyć można:

  • chłodny prysznic,
  • porządne śniadanie ze sporą ilością białka, zdrowych tłuszczy i węglowodanów,
  • napar z siemienia lnianego na ból brzucha,
  • spożywanie kwaśnicy, zupy ogórkowej lub staropolskiego żuru,
  • zielone koktajle, np. ze szpinaku i pietruszki, sokiem z cytryny oraz szczyptą soli.

Istnieje wiele sposobów na kaca, które uznaje się za skuteczne. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, przez co nie wszystkie metody będą skuteczne. Warto wówczas spróbować innej, aby znaleźć tą najlepszą i znów cieszyć się dobrym samopoczuciem.