Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?

Szacuje się, że ponad połowa kobiet w Polsce zmaga się z uporczywymi i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie mdłościami w ciąży. Dotykają one zarówno pierworódki, jak i kobiety rodzące po raz drugi czy trzeci. A jaka jest dokładna przyczyna mdłości w ciąży oraz jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży – jaka jest ich przyczyna?

Za dyskomfort związany z odczuwaniem mdłości odpowiedzialny jest intensywny wzrost hormonu ciążowego, czyli gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest on produkowany już po kilku dniach od zapłodnienia, a jego stężenie wzrasta aż do końca I trymestru. Wysoki poziom tego hormonu warunkuje nie tylko prawidłowy rozwój ciąży, ale również stanowi główną przyczynę spowolnienia pracy układu trawiennego czy wyczulenia na zapachy. Fakt ten oznacza, że uporczywe mdłości mają podłoże hormonalne. Jednak istnieje również kilka najczęstszych bodźców psychosomatycznych, które je potęgują. Do nich zaliczyć można zmęczenie, różnego rodzaju emocje i smak lub zapach niektórych produktów spożywczych.

Mdłości w ciąży – co warto o nich wiedzieć

W społeczeństwie utarło się przekonanie, że kobieta odczuwa je tylko w godzinach porannych – co jest nieprawdą! Mogą się pojawić w dowolnym momencie dnia, a na częstotliwość ich występowania wpływają przede wszystkim czynniki wymienione wyżej. Warto również zaznaczyć, że u jednej ciężarnej ich częstotliwość ograniczy się do jednorazowego epizodu, a u innej będą stanowić zdecydowanie większą część dnia. Szacuje się, że częściej pojawiają się u pierworódek lub mam spodziewających się dziewczynki – jednak nie stanowi to reguły. Ważną kwestią jest również określenie, kiedy spodziewać się mdłości. Podobnie jak inne objawy związane z początkiem ciąży, zazwyczaj są najsilniej odczuwalne w I trymestrze. Ich punkt kulminacyjny zazwyczaj pojawia się w 9. tygodniu ciąży i ustępuje ok. 12.-14. tygodnia. Niestety, u niektórych kobiet mdłości mogą utrzymać się nawet do 22. tygodnia, a nawet do towarzyszyć im aż o porodu!

5 sprawdzonych sposobów na mdłości w ciąży

Jedne kobiety odczuwają nudności, jednak nie przeszkadzają im w prawidłowym funkcjonowaniu. Inne czują się tak źle, że muszą zrezygnować z obowiązków. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na mdłości w ciąży. Wśród nich wyróżnić można:

  •  spożywanie małych, ale częstych posiłków, zawierających np. witaminę B6,
  • masaże relaksacyjne,
  • akupunkturę,
  • unikanie smażonych, ostrych i drażniących pokarmów,
  • ciągły dostęp do świeżego powietrza.

Należy jednak zaznaczyć, że kobiety różnią się między sobą. Oznacza to, że jedne metody są bardziej skuteczne, a inne mniej – najlepiej przetestować każdą z nich.

Każda kobieta inaczej reaguje na burzę hormonalną, jaka wiąże się z ciążą. Jedne przechodzą ten okres bezobjawowo, inne zmagają się z mdłościami. Na szczęście istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z mdłościami