Rozstępy w ciąży – jak zapobiegać?

Aż 70-90% kobiet skarży się na pojawiające się w ciąży rozstępy! W dzisiejszych czasach kobiety zwracają większą uwagę na wygląd, przez co coraz częściej pojawia się pytanie “jak zapobiegać rozstępom w ciąży”. Najlepszą odpowiedzią jest dobra profilaktyka. Wyróżnić tutaj można 5 sposobów na zapobieganie rozstępom! Zatem, co należy robić?

Jak powstają rozstępy w ciąży?

W czasie ciąży skóra dość szybko ulega rozciąganiu – zwłaszcza na brzuchu. Wówczas znajdujące się w skórze właściwej włókna kolagenowe pękają i tworzą się rozstępy. Są widoczne jako wklęsłe lub wypukłe pasma w kolorze czerwonym czy też białym. Można zaradzić – wystarczy tylko już na początku ciąży zadbać o swoją skórę. W jaki sposób?

Jak zapobiegać rozstępom?

Mimo iż ciąża to dla wielu pań najpiękniejszy okres w życiu, to nie jest on pozbawiony wad. Pojawiają się dodatkowe kilogramy, a skóra rozciąga się. Doprowadza to do nieestetycznych dla wielu kobiet rozstępów. Jak można ich uniknąć? Oto 5 wskazówek!

Po pierwsze – odpowiednie nawodnienie organizmu

Picie wody pozytywnie oddziałuje na zdrowie oraz skórę. Jej rolą jest usunięcie toksyn z organizmu. Wypijanie około dwóch litrów dziennie zwiększa stopień nawilżenia i odżywienia skóry, a tym samym – zmniejszy ryzyko powstawania rozstępów.

Po drugie – dostarczanie witamin

Dieta ma wpływ na dostarczane do organizmu składniki odżywcze, w tym witaminy A, C i E. W korzystny sposób wpływają one na skórę, gdyż umożliwiają naprawianie uszkodzeń, zwiększają elastyczność oraz wzmacniają ją.

Po trzecie – regularny masaż

Masaż wykonany kilka razy w tygodniu sprawia, że skóra jest elastyczna i odporna na rozciąganie. NIe musi być on długi – liczy się tutaj regularność. Można go wykonać za pomocą gąbki pod prysznicem lub specjalnej szczoteczki.

Po czwarte – peeling

Złuszczanie martwych komórek naskórka pozwala odsłonić warstwy nowej, świeżej i gładkiej skóry. Regularne stosowanie peelingów poprawia krążenie krwi oraz zachowanie dobrej kondycji skóry, a także zapewnia lepsze wchłanianie kremów na rozstępy.

Po piąte – aktywność fizyczna

Wiele aktywności jest zabronionych w przypadku, gdy ciąża jest zagrożona. Natomiast są nawet wskazane u kobiet, u których wszystko przebiega w sposób fizjologiczny. Wówczas cieszą się one lepszym zdrowiem, samopoczucie oraz stan skóry.

Jak się okazuje, profilaktyczne zapobieganie jest o wiele łatwiejsze, niż późniejsze leczenie rozstępów. Wystarczy tylko trochę chęci oraz regularne dbanie o siebie – co może również korzystnie wpłynąć na samopoczucie czy samoocenę przyszłej mamy!