Słońce a leki – Jakie grupy leków zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne?

Lato to ulubiona pora roku wielu Polaków. Cieszymy się dłuższym dniem i ciepłem, jakie daje nam słońce z często bezchmurnego nieba. Niestety, wielu z nas musi uważać, gdyż substancje chemiczne zawarte w stosowanych kosmetykach powodują różnego rodzaju odczyny posłoneczne. Czy podobnie jest w przypadku przyjmowanych leków?

Słońce a leki, czyli jak reaguje skóra

Przypuszcza się, że niemalże wszystkie substancje czynne o właściwościach światłouczulających mogą powodować odczyny fototoksyczne. Występują one tylko i wyłącznie w przypadku, gdy znajdą się w odpowiednio dużej dawce oraz pojawi się promieniowanie UV. Odczyny fototoksyczne są wynikiem uwalniania się energii pod wpływem kwantu światła przez substancje chemiczne, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Wówczas powodują uszkodzenia struktur, dając objawy bardzo podobne do oparzenia słonecznego. Często są mylone z odczynami fotoalergicznymi, które występują u niewielu osób. Same zmiany skórne są najczęściej spowodowane odpowiedzią immunologiczną, w której udział światła ma niewielki procent.

Na jakie leki warto uważać latem?

Rodzaj, dawka oraz częstotliwość przyjmowania leku wpływa na to, jak skóra reaguje na słońce. Wyróżnia się tutaj między innymi takie grupy, jak:

  • NLPZ – ketoprofen, ibuprofen,
  • leki rozszerzające naczynia – nifedypina,
  • leki moczopędne i obniżające ciśnienie – chlorotiazyd, furosemid,
  • antybiotyki – chlorotetracyklina, oksytetracyklina,
  • leki przeciwarytmiczne – amiodaron, chinidyna.

Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem lub zapytać o radę farmaceutę. W końcu istnieje wiele sposobów zapobiegania występowania, np. odczynów fototoksycznych.

Przechowywanie leków latem

Na opakowaniu każdego leku podana jest informacja odnośnie przechowywania. W wielu przypadkach należy przechowywać go w suchym miejscu, bez dostępu promieniowania słonecznego. Wczytując się w ulotkę, można znaleźć też, jaki zakres temperaturowy jest optymalny. Do najczęściej spotykanych zalicza się przechowywanie w temperaturze pokojowej (15/18 do 25°C), w warunkach chłodnych (10-15°C) lub w lodówce (2-8°C). Aby lek działał skutecznie latem, warto mieć na uwadze fakt, iż zbyt wysoka temperatura, jaka panuje, chociażby w samochodzie, kuchni czy plecaku podręcznym sprzyja zmianom fizykochemicznym. Oznacza to, że mogą mieć inną aktywność oraz wpływ na nasz organizm. Niezależnie od tego, czy przyjmujemy leki na stałe, czy nie, powinny być przechowywane w prawidłowy sposób. W końcu mogą powodować różnego rodzaju reakcje, nie tylko pod wpływem słońca.

Najczęściej do polekowych zmian skórnych w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne zalicza się reakcje fototoksyczne. Wiedząc to, możemy uchronić się przed przykrymi konsekwencjami kąpieli słonecznej.