Jakie są pierwsze objawy powiększenia śledziony?

Splenomegalia, bo tak inaczej nazywane jest powiększenie śledziony, może towarzyszyć różnego typu chorobom oraz stanom. Dostrzeżenie takiego problemu bywa pierwszym krokiem, który pociąga za sobą dalszą diagnostykę i pozwala na ustalenie przyczyn powiększenia śledziony. Z jakich powodów śledziona bywa powiększona i jakie są objawy splenomegalii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Dlaczego śledziona może być powiększona?

Lista przyczyn powiększenia śledziony jest dość obszerna. Bardzo często pojawia się jako efekt różnego typu infekcji i może występować w przebiegu chorób zakaźnych. Niestety czasem jest to także objaw choroby nowotworowej – głównie nowotworów krwi, białaczki, chłoniaków, ziarnicy złośliwej. Zdarza się również, że niektóre nowotwory złośliwe dają przerzuty do śledziony.

Inne choroby, przy których również może występować powiększenie śledziony to m.in. cytomegalia, zapalenie wątroby, borelioza, toczeń rumieniowaty, choroba Pompego, choroba Gauchera. Warto podkreślić, że trzy ostatnie z wymienionych schorzeń zalicza się do tzw. chorób rzadkich, których diagnostyka sprawia szczególne problemy.

Objawy powiększenia śledziony

Należy mieć świadomość, że powiększenie śledziony może przez pewien czas przebiegać zupełnie bezobjawowo, zwłaszcza gdy jest to niewielkie powiększenie. Najczęściej gdy objawy się pojawiają, to odczuwalne staje się uczucie pełności w brzuchu oraz ucisk w okolicach lewego podżebrza, który może szczególnie przybierać na sile w trakcie wykonywania różnych czynności.

Zdarzają się także bóle pleców, nudności, wymioty, bladość. Przy splenomegalii zwiększa się również podatność na infekcje. Niestety objawy te trudno zaliczyć do specyficznych, dlatego najczęściej przez samych pacjentów nie są związane z powiększeniem śledziony, aż do czasu wykonania diagnostyki obrazowej.

Splenomegalia w przebiegu chorób rzadkich

Wspomniana wcześniej choroba Pompego i Gauchera to tylko przykłady schorzeń rzadkich, w których przebiegu występuje powiększenie śledziony. Lista tych chorób jest zdecydowanie obszerniejsza, a one same wciąż pozostają mało znane w społeczeństwie.

Zwiększaniu świadomości istnienia chorób rzadkich służą działania Fundacji Saventic, która nie tylko edukuje na ich temat, ale także zwiększa szanse pacjentów na uzyskanie właściwej diagnozy. Każdy, kto podejrzewa u siebie występowanie choroby rzadkiej, może skorzystać z jej pomocy. Wystarczy wypełnić stosowne formularze i załączyć swoją dokumentację medyczną, którą przeanalizują zarówno specjaliści, jak i algorytmy. Pomoc jest w pełni bezpłatna. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Fundacji.

Artykuł sponsorowany