Jak rozpoznać chorobę bostońską?

Okres jesienno-zimowy to istna wylęgarnia wszelkiego rodzaju chorób, w tym anginy czy grypy u najmłodszych. Jest to spowodowane osłabieniem odporności wynikającej z obniżenia stężenia witamin, minerałów i antyoksydantów. Jednak nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że często anginy czy ospy wietrznej są mylone z bostonką. Jak ją rozpoznać?

Choroba bostońska – czym jest?

Bostonka, inaczej choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD) wywoływana jest przez enterowirusy, najczęściej Coxsackie A16. Ta choroba zakaźna w dużej mierze dotyka dzieci do piątego roku życia, jednak zdarzają się zachorowania również u nastolatków czy rzadziej – dorosłych. Przenoszona jest drogą fekalno-oralną oraz poprzez kontakt z wydzielinami dróg oddechowych osób chorych. Zakażenie następuje bezpośrednio po kontakcie z wydzielinami lub wydalinami. Nieleczona bostonka może doprowadzić do pojawienia się powikłań, takich jak odwodnienie czy nadkażenia bakteryjne. Rzadziej przyczynia się do zapalenia mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Bostonka – objawy

Podobnie jak przy wielu chorobach, w czasie okresu wylęgania się bostonki (3-5 dni) do pierwszych objawów zaliczyć można pogorszenie samopoczucia, zmniejszenie apetytu czy zwykły ból gardła. Często pojawić się mogą również inne objawy, takie jak:

  • gorączka nawet do 39°C,
  • powiększone węzły chłonne.
  • katar,
  • biegunka,
  • nudności i wymioty.

Najbardziej charakterystycznym objawem bostonki jest wysypka. W zależności od źródła zakażenia może ono obejmować jamę ustną, stopy i dłonie, twarz, czy klatkę piersiową. Rozwija się w ciągu 1-2 dni w postaci płaskich, czerwonych plam, czasem z pęcherzami.

Choroba bostońska – leczenie i profilaktyka

Objawy choroby najczęściej ustępują samoistnie w ciągu 7-10 dni. Samo leczenie bostonki jest objawowe. Za podstawę uważa się działania przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz mające na celu pielęgnację skóry. W przypadku wysokiej gorączki koniecznej jest jej skuteczne obniżenie. Jeśli nie mamy pewności, czy to choroba bostońska, czy może ospa, to najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie paracetamol, który można podawać małym dzieciom, w tym noworodkom. Bostonki można uniknąć – wystaczy tylko zadbać o higienę osobistą dziecka, polegającą na:

  • częstym myciu rąk woda i mydłem,
  • unikaniu kontaktu z chorym,
  • izolację dziecka w trakcie trwania objawów.

Choroba bostońska nie należy do chorób niebezpiecznych, jednak nie oznacza to, że można lekceważyć jej objawy. Narażamy wówczas osobę chorą na powikłania, które w następstwie są trudne i uciążliwe w leczeniu.