PTSD – czym się charakteryzuje i jak je leczyć?

Wydarzenia, które przeżywamy każdego dnia, kształtują nasz charakter i wpływają na podejmowane decyzje. Jednak o niektórych z nich nie zawsze chcemy pamiętać, a wiążąca się z nimi trauma przyczynia się do powstania PTSD. Czym on dokładnie jest oraz czy jesteśmy w stanie wyleczyć się z tragicznych wspomnieć?

Czym jest PTSD?

PTSD, z ang. Post-Traumatic Stress Disorder, to zespół stresu pourazowego. Stanowi specyficzną reakcję psychologiczną na wydarzenia o mocnym wydźwięku psychicznym, które wiążą się ze stresem lub traumatycznym wydarzeniem. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-111 zapisany jest jako:

  • zespół stresu pourazowego PTSD – 6B40,
  • złożony zespół stresu pourazowego – 6B41.

Wówczas nadmiar negatywnych bodźców przyczynia się do pojawienia u chorego silnych zaburzeń lękowych. Schorzenie to może dotknąć każdego, jednak istnieją pewne predyspozycje, takie jak płeć żeńska, młody wiek w momencie traumy czy epizody depresyjne w przeszłości.

psycholog onlinePTSD – przyczyny i objawy

Wyróżnia się wiele traumatycznych przeżyć – gwałt, porwanie, napad, wypadek komunikacyjny czy zdarzenie dotyczące bliskich osób. To właśnie one są najczęstszą przyczyną występowania PTSD, jednak przed jego całkowitym ukształtowaniem pojawiają się pewne cechy prognostyczne. Uwzględnia się tutaj między innymi nawracające wspomnienia, natrętne myśli, czy zaburzenia snu. Objawy PTSD obejmują:

  • silny lęk,
  • bezsenność,
  • zaburzenia odżywiania,
  • agresję lub drażliwość,
  • myśli lub próby samobójcze.

Jak wygląda leczenie PTSD?

W psychiatrii wyróżnia się dwie podstawowe metody leczenia zespołu stresu pourazowego. Pierwszym z nich jest psychoterapia, która polega na wdrożenia różnego rodzaju terapii, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, EMDR czy ekspozycyjna. Może się odbywać w sposób indywidualny, czyli z terapeutą lub w formie grupowej. Często wykorzystuje się tutaj także sposoby blokowania myśli, psychoedukację oraz trening oswajania stresu. Najlepsze rezultaty są przy jednoczesnym stosowaniu psychoterapii oraz drugiej metody leczenia – farmakoterapii. Wówczas wykorzystuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne (w tym SSRI i SNRI) lub nasenne.

Wiele zaburzeń psychicznych, w tym PTSD utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Niepokojące objawy mogą nam towarzyszyć cały czas lub pojawiać się w najmniej oczekiwanym momencie, razem ze wspomnieniami. Dlatego niezależnie od płci czy wieku, warto już dziś podjąć leczenie