Jak radzić sobie z grzybicą paznokci?

Nie od dziś słyszy się o grzybicy paznokci. Stanowi ona zmianę chorobową płytki paznokcia, która jest wywoływana przez trzy rodzaje grzybów. Najczęstszą przyczyną problemów są dermatofity, jednak występują również drożdżopodobne i pleśniowe. W sprzyjających warunkach mogą doprowadzić do infekcji na lub pod powierzchnią paznokcia. Zatem, co należy wiedzieć o grzybicy oraz jakie są jej najczęstsze objawy?

Co warto wiedzieć o grzybicy paznokci?

Zdecydowanie częściej stwierdza się pojawiania się grzybicy na paznokciach u stóp. Związane to jest ze sprzyjającymi warunkami – ciepłem oraz wilgocią. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale grzybica paznokci rozprzestrzenia się niezwykle łatwo. Do zakażenia dochodzi poprzez chodzenie boso po powierzchniach używanych przez osobę chorą, np. na basenie czy siłowni. Naszymi najczęstszymi błędami jest brak zmiany obuwia na obiektach sportowych, przymierzanie obuwia na gołą stopę czy noszenie syntetycznych skarpetek i ciasnego obuwia. A jak rozpoznać pierwsze objawy grzybicy paznokci oraz jakie działania obejmuje leczenie.

Grzybica paznokci – objawy

Pierwsze objawy grzybicy paznokci pojawiają się zaledwie kilka do po zakażeniu. Najczęściej obejmują jeden paznokieć, a pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest zmiana wyglądu oraz koloru płytki. Uwzględnia się tutaj:

  • chropowatość i zgrubienie płytki,
  •  łamliwość, kruchość i podatność na pękanie,
  • oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska.

Pojawienie się nawet jednego objawu powinno wzbudzić naszą czujność. Nie zareagowanie na czas umożliwia dalszy rozwój grzybicy, która w kolejnym etapie może doprowadzić do dolegliwości bólowych ze strony paznokcia utrudniające chodzenie.

Na czym polega leczenie grzybicy paznokcia?

Leczenie grzybicy jest procesem trudnym i czasochłonnym procesem. Wszystko z uwagi na powolny wzrost oraz strukturę. Sama grubość i keratynowa budowa sprawia, że patogen, który wniknął do środka, jest chroniony przed działaniem wielu leków. A jak wygląda leczenie? Istnieje wiele domowych metod, takich jak wcieranie olejku herbacianego czy kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną, które są po prostu nieskuteczne. Już w pierwszej kolejności warto zacząć działać preparatami grzybobójczymi, które są dostępne bez recepty w aptece. Mają one najczęściej form lakieru, który jest nakładany na zainfekowany paznokieć. W zestawie często znajdziemy jednorazowe pilniki, które są bardzo ważne. Umożliwiają usunięcie jak największej warstwy chorego paznokcia, a po wyrzuceniu nie stanowią źródła zakażenia dla innych paznokci. W przypadku grzybicy, która zajmuje więcej niż 1-2 paznokci lub obejmuje rozległy obszar płytki – warto zgłosić się do lekarza.

Grzybica paznokci to zmiana chorobowa płytki paznokcia, na którą każdy z nas jest narażony, niezależnie od wieku czy płci. Zaliczana jest do jednych z bardziej wstydliwych chorób oraz nadal stanowi spory problem, społeczny