Motywacja do wstania – jak ją zdobyć?

Dla wielu osób wstanie o wczesnej godzinie stanowi wyzwanie, któremu nie są w stanie podołać. Przestawiamy budzik, przewracamy się na drugi bok i idziemy spać dalej, nawet jeśli ryzykujemy tym, że spóźnimy się do pracy czy szkoły… Jak temu zaradzić? W jaki sposób zdobyć motywację do wstania?

Dlaczego tak ciężko nam wstać?

Kłopoty ze wstawaniem mogą wziąć się z problemów ze snem. Jeśli budzimy się zmęczeni, w ogóle nie wypoczęci, ciężko nam zebrać się w sobie, aby podnieść się z łóżka. Nie mamy na to siły – jedyne, o czym myślimy, to jeszcze trochę snu.

Na nasz sen wpływ ma wiele czynników. Na jego jakość oddziaływać może nieodpowiednia higiena snu, brak wieczornej rutyny, zła pozycja snu bądź źle dobrany materac.

Aby zdobyć motywację do wstania, powinniśmy najpierw zadbać o dobry sen. Nie ma wątpliwości, że wysoki komfort oraz wygodę zapewni nam materac odpowiadający naszym preferencjom, dzięki któremu będziemy budzić się wypoczęci i zrelaksowani.

Uświadom sobie zalety porannego wstawania

Budzenie się o wczesnej porze ma wiele zalet. Niestety, wprowadzenie tego w życie najczęściej kojarzy się ze zmianą nawyków, co może być trudne i niekomfortowe. Najpierw należy zmienić swoje podejście, a dopiero potem zwyczaje. Uświadomijmy sobie, ile dobrego przyniesie nam poranne wstawanie – będziemy mieć więcej czasu, staniemy się bardziej produktywni i elastyczni. Przekonajmy się, że budzenie się wcześniej to zaleta. Wkrótce może się okazać, że to polubimy!

Zadbajmy o poranną rutynę

Tak jak wieczór, poranek rządzi się swoimi prawami. Powinniśmy stworzyć dla siebie rutynę, która spowoduje, że dobrze zaczniemy dzień. Po obudzeniu pozwólmy sobie na chwilę spokoju, podczas której przygotujemy się na nadchodzący nas dzień. Możemy poświęcić trochę czasu na coś, co sprawia nam radość – czytanie ciekawej książki lub słuchanie ulubionej muzyki. Rano zapewnijmy sobie dużo pozytywnych bodźców, dzięki którym zagwarantujemy sobie dobry humor na resztę dnia.

Dodajmy sobie energii

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli wprowadzimy zwyczaj jedzenia pysznych, sycących śniadań, może to stanowić motywację do wstania. Nawet gdy nie za bardzo będzie chciało nam się wstać, perspektywa dobrego śniadania szybko postawi nas na nogi. Zjedzenie czegoś wartościowego doda nam energii na cały dzień.

Wczesne wstawanie wcale nie musi być niemożliwe. Wiedząc, skąd czerpać do tego motywację, na pewno uda nam się wstawać z łóżka bez problemu!