5 popularnych leków, które uzależniają

W dzisiejszych czasach mamy szybki i łatwy dostęp do wielu leków. Jedne z nich są na receptę, inne można kupić bez niej (leki OTC). Jednak czy kiedykolwiek przyszło nam do głowy sprawdzenie, czy dana substancja czynna uzależnienia? Oto pięć popularnych leków, które wywołują uzależnienia.

Benzydamina

Benzydamina to substancja czynna zaliczana do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Najczęściej można ją znaleźć w preparatach używanych w laryngologii i ginekologii. Większość leków z benzydaminą jest dostępnych bez recepty. Jednak związek ten ma również swoją ciemną stronę – zażywana doustnie w dawkach powyżej 500 mg może przyczyniać się do omamów wzrokowych i słuchowych, stanów euforycznych. Jej działanie psychoaktywne może utrzymywać się nawet do 12 godzin od przyjęcia.

Diazepam

Substancja ta jest długodziałającą pochodną benzodiazepiny (BZD). Wykazuje silne działanie przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, nasenne oraz obniżające napięcie mięśniowe. Stosowana do uspokojenia po operacji i leczenia niektórych typów padaczki. Diazepam dostępny jest tylko na receptę, co znacząco zmniejsza szansę na uzależnienie. Pacjenci przyjmujący leki z tą substancją czynną powinni pamiętać, że długotrwałe stosowanie może wywołać uzależnienie fizyczne i psychiczne.

Pseudoefedryna

Pseudoefedryna to amina sympatykomimetyczna. Wykazuje bezpośrednie i pośrednie działanie na układ współczulny poprzez działanie agonistyczne na receptory α- i β-adrenergiczne. Związek ten wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejszenie objętości krwi i błony śluzowej nosa. W ośrodkowym układzie nerwowym działa słabiej niż amfetamina. W zależności od dawki wywołuje euforii, pobudzenie i wzrost motywacji. Jest dostępna bez recepty i powoduje uzależnienie psychiczne.

Zolpidem

Substancja dostępna na receptę, która zaliczana jest do leków nasennych z grupy imidazopirydyn. Wykazuje szybkie działanie nasenne poprzez ułatwianie zasypiania, wydłużenia czasu wypoczynku oraz zmniejszenia liczby i czasu trwania nocnych wybudzeń. Po kilku tygodniach stosowania może wystąpić tzw. tolerancja na lek. Długotrwałe zażywanie przyczynia się do uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Kodeina

Kodeina to metylową pochodną morfiny, która występuje naturalnie w opium. Wykazuje właściwości hamujące suchy i uporczywy kaszel. Z uwagi na to, znajdziemy ją w preparatach na kaszel, które są dostępne bez recepty. Substancję tą wykorzystuje się również do uśmierzania bólu o dużym i umiarkowanym natężeniu. W dużych dawkach wywołuje euforię i przyczynia się do uzależnienia psychicznego i fizycznego.

W ostatnich latach zaobserwowano wśród młodzieży i nie tylko, tzw. “rekreacyjne” stosowanie niektórych leków OTC. Ma to związek z ich działaniem psychoaktywnym, jednak pamiętajmy jednak, że ogólnodostępne nie zawsze znaczy bezpieczne.