Dieta płynna – kiedy stosować i co jeść?

Istnieje wiele diet, które są stosowane w zależności od stanu zdrowia oraz zaleceń lekarza. Do często wykorzystywanych zaliczyć można dietę płynną. Przyjmuje się posiłki w formie upłynnionej – kleiku, zmiksowanej lub rozdrobnionej i rozcieńczonej. Na czym dokładnie polega dieta płynna oraz co powinno wchodzić w jej skład?

Dieta płynna – zalecenia

Dieta płynna jest przeznaczona głównie dla osób chorych. Jej zadaniem jest zmniejszenie pragnienia pacjenta oraz dostarczenie odpowiedniej ilości płynów do organizmu. Stosowana jest przede wszystkim u osób:

  • cierpiących na uporczywe nudności i wymioty,
  • zmaganiach się z ciągłą biegunką,
  • z obniżonym apetytem,
  • przed operacją,
  • przed badaniem kolonoskopowym lub rektoskopowy.

Często dieta płynna lub półpłynna jest wykorzystywana przy odchudzaniu. Wówczas dietetyk komponuje ją w formie witaminizowanych koktajli spożywanych między posiłkami lub zamiast posiłku nie dłużej niż 2-3 dni.

Dieta płynna – z czego się składa?

W zależności od potrzeby dieta płynna nawadnia, poprzez spożywanie niegazowanej wody mineralnej, naparu z ziół, rozcieńczonych kleików czy soków owocowych. Może również przejść w dietę płynną wzmocnioną, czyli taką, która ma na celu dostarczenie do organizmu różnego rodzaju składników odżywczych, w tym niezbędnych pierwiastków i witamin. Dla pacjentów nieprzytomnych ma specjalny, zbilansowany skład, a jeden posiłek ma średnio objętość 500 ml. Dietę płynną według zaleceń można przygotowywać również w domu. Wówczas składa się z:

  • drobnych kasz, np. kaszy manny, gotowanych na mleku,
  • zmielone i chude mięso w formie papki,
  • warzyw ugotowanych i zmiksowanych w formie papki lub zupy krem.

Dieta płynna – efekty

Celem diety płynnej jest oczyszczenie układu pokarmowego, w tym jelit, z resztek pokarmowych. Stanowi to tzw. przygotowanie pacjenta do badania lub operacji. Jednak oprócz tego stosowana jest u osób zdrowych w celu oczyszczenia z toksyn czy zredukowania masy ciała. Najczęstszym rozwiązaniem jest stosowanie koktajli warzywno-owocowych, często wzbogaconych dodatkowo białkiem serwatkowym. Wówczas do organizmu dostarczone są potrzebne składniki odżywcze, minerały i witaminy, co ułatwia osiągniecie szczupłej sylwetki. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie diety płynnej w połączeniu ze spożywaniem pokarmów stałych.

Dzięki diecie płynnej nie dochodzi do podrażnienia jelita oraz można do organizmu szybko dostarczyć potrzebnych składników odżywczych. W skuteczności diety płynnej niezwykle ważne jest odpowiednie skomponowanie posiłku, dlatego powinien się tym zająć dietetyk.