O czym pamiętać przy przyjmowaniu leków?

Prawidłowa farmakoterapia przynosi satysfakcjonujące skutki tylko wtedy, gdy przepisane przez lekarza preparaty regularnie i odpowiednio zażywane. Jednak wielu z nas zapomina o właściwym sposobie przyjmowania leków lub nie zdaje sobie spawy z tego, w jaki sposób to robić. Oto 5 podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy braniu leków.

To, czym popijasz ma znaczenie

Najlepszym płynem do popijania wszelkiego rodzaju leków jest niskozmineralizowana woda niegazowana. Wspomaga ona rozpad tabletki i przyśpiesza jej działanie. Natomiast kategorycznie zabrania się popijanie leków alkoholem, kawą lub herbatą, gdyż zawierają one składniki wchodzące w interakcję z substancjami aktywnymi. Należy również uważać na mleko i sok grejpfrutowy. Zależy to jednak od rodzaju preparatu, gdyż np. żelazo można popijać napojem z witaminą C (sok pomarańczowy), który zwiększa jego wchłanianie.

Zwróć uwagę na interakcje leków z pożywieniem

Wiele leków nie wchłania się prawidłowo lub ich działanie jest mniej efektywne z uwagi na interakcję ze składnikami spożywczymi zawartymi w przygotowanych potrawach. Aby tego uniknąć, zaleca się przyjmowanie ich na czczo, dwie godziny po lub godzinę przed posiłkiem. Należy przede wszystkim uważać na produkty mleczne przy przyjmowaniu tetracykliny, tłuszcz w pożywieniu przy β-adrenolitykach oraz na produkty bogate w witaminę K przy jednoczesnym zażywaniu warfaryny.

Przyjmować na czczo, przed czy po posiłku?

Wiele leków wymaga zażywania na czczo, czyli powinny być przyjęte po przebudzeniu, co najmniej na pół godziny przed śniadaniem. Substancje te bardzo trudno się wchłaniają, a pokarm może jeszcze bardziej zmniejszyć efektywność tego procesu (np. hormony tarczycy). Inne, np. preparaty z żelazem należy przyjmować między posiłkami. Natomiast zaleca się, aby większość leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zażywać po posiłku. Informację odnośnie naszego leku można wyczytać z ulotki lub uzyskać od farmaceuty.

Postaw na stałą porę

Odpowiednia i stała pora na zażywanie leków gwarantuje ich skuteczność oraz pozwala zachować terapeutyczne stężenie w organizmie. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków, oraz hormonów, zwłaszcza tych podawanych w ramach antykoncepcji hormonalnej. Poza tym pora dnia wpływa również na działanie, gdyż, np. beta-blokery mają lepszy efekt działania po podaniu rano, a statyny – wieczorem.

Nie bierz wszystkich leków na raz

Stan zdrowia wpływa na ilość leków, jaka należy zażywać. Warto jednak pamiętać, aby przyjmować je rozsądnie i z głową. Najlepiej sprawdzi się tutaj przyjmowanie poszczególnych leków w konkretnych porach dnia. W przeciwnym wypadku narażamy swój organizm na działania niepożądane wynikające z interakcji między lekami lub podrażnień żołądka.

Zażywanie leków wydaje się prostą czynnością. Jest tak tylko w przypadku, kiedy mamy przepisany jeden lub dwa współgrające ze sobą preparaty. W przypadku większej ilości tabletek warto zadbać o ich prawidłowe przyjmowanie.