Jakie są objawy POChP? Kto powinien na nie zwrócić szczególną uwagę?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego wywołana szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, m.in. pyłami, gazami oraz dymem tytoniowym. Prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych, znacząco pogarszając komfort życia, często prowadząc do inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. W naszym artykule omawiamy podstawowe objawy POChP oraz wyjaśniamy, u kogo mogą być one szczególnie niepokojące.

Objawy, które wiele osób bagatelizuje

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się przez długi czas, nawet latami, rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. To poważny problem z punktu widzenia diagnostyki choroby i główny powód, dla którego wiele osób zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania POChP.

Dlatego ważne jest, aby nie ignorować objawów, które na pierwszy rzut oka mogłyby sugerować np. drobną infekcję czy reakcję alergiczną. Zwłaszcza, jeśli mają już charakter przewlekły.

Do podstawowych objawów POChP zaliczamy:

  1. Przewlekły kaszel– mówimy tutaj o kaszlu, który utrzymuje się przez długi czas, powoli staje się odruchem, nie ma związku z aktywną infekcją czy reakcją alergiczną, a także astmą. Jest to kaszel o stałym nasileniu, pojawiający się zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia. Może go prowokować kontakt z czynnikami drażniącymi, jak pyły, dym papierosowy, kurz etc.
  2. Duszność– duszność jest bardzo charakterystycznym objawem POChP, ponieważ ma bezpośredni związek ze zwężeniem dróg oddechowych i niedotlenieniem organizmu. W początkowej fazie rozwoju choroby duszność może się pojawiać w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim. W zaawansowanym stadium może towarzyszyć chorej osobie nawet w czasie odpoczynku, w tym podczas snu. Jest to jeden z najbardziej niepokojących objawów, którego nie powinno się lekceważyć i zrzucać na karb np. zmęczenia.
  3. Obniżona tolerancja wysiłku– na ten objaw z pewnością zwrócą uwagę osoby aktywne życiowo i uprawiające sport. Obniżona tolerancja wysiłku to nic innego jak spadek ogólnej wydolności organizmu. Może się to objawiać tym, że dokładnie taki sam trening, którego przeprowadzenie kilka miesięcy temu nie sprawiało żadnego problemu, dziś stanowi olbrzymie obciążenie i trudno jest go ukończyć bez robienia sobie częstych przerw. U osób, u których POChP jest już na późnym etapie zaawansowania, mogą występować problemy z wykonywaniem nawet prozaicznych czynności dnia codziennego, jak ubranie się, zaścielenie łóżka, przyrządzenie posiłku, nie wspominając już o pracy zawodowej.
  4. Odkrztuszanie plwociny– plwocina to wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej częste odkrztuszanie może świadczyć o problemie w układzie oddechowym, w tym o POChP. Jeśli natomiast w plwocinie znajdują się ślady krwi, to jest to sygnał alarmowy, że czas pilnie zgłosić się do lekarza. Ten objaw może wskazywać na chorobę nowotworową.

Podkreślmy natomiast, że omówione objawy POChP nie muszą występować jednocześnie i nie u każdego chorego. Mogą mieć także różny stopień nasilenia.

Więcej o objawach POChP czytaj na stronie internetowej oddychajmy.pl.

Kogo powinny niepokoić te objawy POChP?

Wymienione objawy nie muszą oczywiście przesądzać o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Konieczna jest tutaj szczegółowa diagnostyka prowadzona pod nadzorem lekarza pulmonologa, której podstawę stanowi badanie spirometryczne.

O zakwalifikowaniu pacjenta do diagnostyki w kierunku POChP decyduje lekarz POZ, który bierze pod uwagę nie tylko zgłoszone objawy, ale również to, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka tej choroby. Mowa tutaj o osobach po 40. roku życia, które:

  • Palą lub paliły wyroby tytoniowe, również biernie;
  • Oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem, np. mieszkają w regionie charakteryzującym się dużą liczbą dni ze smogiem;
  • Pracują w warunkach wysokiego zapylenia, na przykład są górnikami, hutnikami, metalurgami, operatorami maszyn, budowlańcami, sprzątaczkami, rolnikami czy kosmetyczkami/fryzjerkami;

Jeśli znajdujesz się w którejś z tych grup i obserwujesz u siebie choć jeden z opisanych objawów POChP, to nie zwlekaj z wizytą w gabinecie lekarza POZ. To wcale nie musi być Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, natomiast dobrze będzie zyskać co do tego pewność.

Artykuł sponsorowany