Rola probiotyków w utrzymaniu zdrowia jelit

W dzisiejszych czasach słowo „probiotyki” stało się bardzo popularne, zwłaszcza w kontekście zdrowego stylu życia i odżywiania. Ale co dokładnie oznaczają probiotyki? I dlaczego są one tak ważne dla naszego układu pokarmowego? Dowiesz się tego w tym artykule!

Czym są probiotyki?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które w odpowiedniej ilości przynoszą korzyści zdrowotne. Najczęściej są to bakterie, ale niektóre rodzaje drożdży również mogą działać jako probiotyki. Te „dobre” bakterie są naturalnym składnikiem mikroflory naszych jelit i wspierają naszą florę jelitową. Przyczyniają się zatem do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz całego organizmu. Probiotyki występują naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak jogurt, kefir czy kiszone warzywa. Mogą być również dostępne jako suplementy diety w postaci kapsułek, tabletek czy proszków.

Probiotyki na jelita – działanie

Probiotyki na jelita posiadają różne działanie w zależności od wybranego szczepu. W głównej mierze ochraniają jednak organizm przed patogenami. Dobre bakterie konkurują z patogenami o miejsce i zasoby w jelitach, co może pomóc w prewencji infekcji. Probiotyki dbają także o zrównoważenie flory bakteryjnej. Antybiotyki, stres, niewłaściwa dieta i inne czynniki mogą zaburzyć bowiem równowagę bakterii w jelitach. Probiotyki pomagają w przywróceniu tej równowagi, zasiedlając jelita korzystnymi bakteriami. Poza tym stanowią fundament produkcji ważnych składników odżywczych. Dotyczy to nie tylko witamin, ale także kwasu mlekowego, bakteriocyny oraz nadtlenku wodoru, co ma korzystny wpływ na eliminację szkodliwych bakterii z jelit. Probiotyki pobudzają również do pracy receptory układu immunologicznego, dzięki czemu zwiększa się produkcja cytokin i przeciwciał. Dbają także o zachowanie właściwego, czyli kwaśnego pH w jelitach, który pobudza prawidłową reakcję. I co najważniejsze – są one doskonałym wsparciem trawienia. Zwiększają ilość wchłanianych witamin oraz innych składników odżywczych i pomagają w ich rozkładzie, które inaczej byłyby trudne do strawienia, jak np. laktoza.

Czym jest IBS?

Probiotyki odgrywają szczególną rolę w leczeniu IBS. Czym ono jednak jest? IBS to nic innego jak zespół jelita drażliwego. To przewlekła choroba czynnościowa jelit, której przyczyny nie są dokładnie znane. Objawia się ona zaparciami oraz bólami brzucha, a stosowanie probiotyków pomaga w łagodzeniu dolegliwości. Jednakże nie wszystkie probiotyki są skuteczne w niwelowaniu symptomów IBS. W przypadku tej choroby powinniśmy sięgać jedynie po sprawdzone środki o udowodnionej skuteczności. Jednym z nich jest szczep Lactobacillus plantarum, który został potwierdzony w licznych badaniach klinicznych.

Probiotyki są niewątpliwie ważnym elementem zdrowia jelit i ogólnego zdrowia. Wybierając produkty zawierające probiotyki, warto zwrócić uwagę na rodzaj i ilość zawartych w nich bakterii, a także na to, czy są one odpowiednie dla naszych indywidualnych potrzeb. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Artykuł sponsorowany.

Tagi: IBS, probiotyk