Zdrowe pozycje spania

Każdy z nas ma swoje zwyczaje i preferencje, które przekładają się również na nasz sen. Niektórzy wolą spać na plecach, a inni na boku. Warto wiedzieć, które z tych pozycji dobrze wpływają na nasze ciało i komfort snu, a które wręcz przeciwnie. Jakie są zdrowe pozycje spania?

Spanie na boku

Spanie na boku często mylone jest z pozycją embrionalną, która polega na podkurczeniu nóg i lekkim zgięciu kręgosłupa. Spanie na boku jest jednak neutralne dla kręgosłupa, a do tego nie występuje wtedy ryzyko uciskania organów. Jedyną dolegliwością, jaką możemy poczuć po leżeniu na boku, będzie minimalny ból w barkach bądź ramionach.

Co ciekawe, spanie na lewym boku pomoże osobom, które zmagają się z problemami z żołądkiem. Dzięki takiemu ułożeniu unikamy nacisku na dolny zwieracz przełyku.

Jeśli mamy w zwyczaju spać na boku, możemy odetchnąć z ulgą. Nie robimy naszemu ciału krzywdy, a do tego możemy liczyć na to, że będziemy budzić się wypoczęci.

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu to pozycja, której najbardziej powinniśmy unikać. Źle oddziałuje zarówno na nasz kręgosłup, jak i organy. Przykładając głowę do poduszki, narażamy się również na ból ucha i odkształcenia na twarzy. Spanie na brzuchu nie jest dla nas naturalne – zamiast się odprężyć, nasze ciało wtedy się napina, a organy wewnętrzne są uciskane. Istnieje obawa, że po nocy spędzonej w ten sposób, będziemy czuli się gorzej, niż jakbyśmy w ogóle nie spali. Warto więc zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć spać w inny sposób.

Spanie na plecach

Spanie na plecach to odpowiedź na pytanie, jaka pozycja jest dla nas najzdrowsza. Leżąc na plecach, pozwalamy na odciążenie naszego kręgosłupa i mięśni. Możemy komfortowo położyć nasze kończyny wzdłuż ciała, a gdy głowę odchylimy lekko do tyłu, zapewnimy sobie również komfortowe oddychanie. W ten sposób zminimalizujemy ból pleców. Rano obudzimy się zrelaksowani, bez zdrętwiałego ciała, w pełni wypoczęci.,

Jak zadbać o komfort snu?

Jeśli zmieniliśmy niekorzystną pozycję snu na inną, a mimo tego wciąż mamy kłopoty z zaśnięciem, powinniśmy zastanowić się też nad innymi kwestiami związanymi ze snem. Kluczowym elementem może okazać się dobrze dobrany materac, który zapewni nam najwyższy komfort i wygodę. Kiedy wybierzemy model zgodny z naszymi preferencjami, możemy mieć pewność, że prawidłowe wysypianie się nie będzie dłużej problemem.

Zdrowa pozycja snu powinna być nie tylko wygodna, ale i dobra dla naszego ciała. Dopilnujmy, by zasypiać w odpowiedni sposób, który pozwoli nam budzić się pełnym energii.

Zobacz też

Zdrowy sen – jak wpływają na niego unikalne produkty od SleepMed?
Dom

Zdrowy sen – jak wpływają na niego unikalne produkty od SleepMed?

Sen z Fit.4.Sleep podstawą zdrowego stylu życia
Dom

Sen z Fit.4.Sleep podstawą zdrowego stylu życia

Jak zapewnić sobie zdrowy sen dzięki naturalnym materiałom?
Dom

Jak zapewnić sobie zdrowy sen dzięki naturalnym materiałom?

Jak poprawić nasz sen?

Jak poprawić nasz sen?

Idealna temperatura do spania

Idealna temperatura do spania

Jak powstrzymać chrapanie?

Jak powstrzymać chrapanie?