Dlaczego mamy koszmary?

Każdy choć raz przeżył niezwykle nieprzyjemny koszmar, który uniemożliwił mu spokojny sen i został w pamięci na długo. Lęki senne to coś, z czym najczęściej zmagają się dzieci, ale równie powszechnie występują u dorosłych. Jaka jest ich geneza? Skąd się biorą i jak możemy je powstrzymać?

Czym są koszmary?

Koszmary to odpowiedź naszej podświadomości na przeżycia, jakich doświadczamy. Objawiają się w nich nasze lęki, niepokoje i rzeczy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Stanowią cenną wskazówkę nad tym, czym powinniśmy popracować w naszym życiu. Niektórzy uważają, że z koszmarów możemy nawet dowiedzieć się o chorobie.

Skąd biorą się koszmary?

Źródło koszmarów leży najczęściej w naszej psychice. Mogą być to negatywne emocje, niepokój, trudności z poradzeniem sobie z jakąś sytuacją. Stres bardzo często potęguje ten efekt, przysparzając nam więcej lęków sennych. Jeśli przechodzimy przez jakieś ciężkie doświadczenia, może to znaleźć swoje odbicie w naszych snach.

Wpływ na to, co śnimy, mają również zażywane leki czy używki. Nie ma wątpliwości, że przez substancje psychoaktywne nasze sny będą o wiele straszniejsze i intensywniejsze.

Jak pozbyć się lęków sennych?

Może się zdarzyć, że koszmary senne będziemy mieć tylko przez krótki okres, który był dla nas stresującym czasem. To całkowicie normalne, aby w ten sposób odreagowywać ciężkie chwile. Jeśli jednak koszmary nie opuszczają nas przez długi czas, powinniśmy pomyśleć nad sposobami, dzięki którymi się ich pozbędziemy.

Warto spróbować medytacji, ponieważ w ten sposób wyciszymy nasz umysł, a co za tym idzie, dręczące nas myśli i niepokój. Regularne praktykowanie medytacji pozwoli nam odzyskać spokój i pomoże zrelaksować się nawet wtedy, kiedy obudzimy się z sennego koszmaru.

Istota higieny snu

Należy również zatroszczyć się o naszą higienę snu. Dopilnujmy, aby wprowadzić zdrową, wieczorną rutynę, która umożliwi nam spokojne zaśnięcie. Odstawmy na bok telefon, dajmy sobie chwilę na relaks. Dobrze, abyśmy czuli się bezpiecznie i swobodnie w przestrzeni, w której śpimy. Efekt ten zapewni nam dobry materac, na którym wygodnie będzie nam się leżało. Miękkość i komfortowe podparcie naszego ciała na materacu sprawi, że nie będziemy mieć problemów z zaśnięciem.

Doświadczanie koszmarów jest bardzo nieprzyjemne. Jeśli przydarza się to właśnie nam, postarajmy się, by poznać przyczynę – dzięki temu skutecznie zlikwidujemy problem.

Zobacz też

Jak zapewnić sobie zdrowy sen dzięki naturalnym materiałom?
Dom

Jak zapewnić sobie zdrowy sen dzięki naturalnym materiałom?

Jak poprawić nasz sen?

Jak poprawić nasz sen?

Idealna temperatura do spania

Idealna temperatura do spania

Zdrowe pozycje spania

Zdrowe pozycje spania

Jak powstrzymać chrapanie?

Jak powstrzymać chrapanie?