Dom

Kołdra a niewysypianie się – sprawdź, jaka jest korelacja między tymi dwoma elementami

Przydałyby Ci się dodatkowe dwa tygodnie urlopu w ciągu roku? Tyle czasu zyskujesz, jeśli wysypiasz się, śpiąc o godzinę krócej każdego dnia. Możesz zaoszczędzić ten czas, o ile zadbasz o dobry, jakościowy sen. To wydaje się trudne, bo brak snu to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Niedobór snu powoduje zaburzenia funkcji poznawczych, równowagi emocjonalnej i wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne. Możesz jednak poprawić jakość swojego snu prostym sposobem, Mianowicie, inwestując w odpowiednią kołdrę. Kołdra ma znaczenie — może pomóc Ci lepiej się wyspać. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Kołdra a niewysypianie się – sprawdź, jaka jest korelacja między tymi dwoma elementami

Notoryczne niewysypianie się — konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Przewlekły brak snu, czyli chroniczne niewysypianie się, ma ogromne konsekwencje zarówno dla Twojego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego sen odgrywa tak istotną rolę w ogólnym samopoczuciu. Stały niedobór snu sprzyja występowaniu schorzeń przewlekłych i wpływa na stabilność zdrowia psychicznego. Jakie mogą być skutki niewyspania się? Zaburzenie równowagi hormonalnej, która na przykład może prowadzić do zwiększonego apetytu i — w rezultacie — otyłości. Ale nie tylko.

Skutki braku snu — zagrożenia dla zdrowia fizycznego

Pierwsze i najpoważniejsze problemy spowodowane brakiem lub niedoborem snu to choroby układu krążenia. Liczne badania jednoznacznie powiązały niewystarczającą ilość snu ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Spanie mniej niż sześć godzin na dobę może prowadzić do zwiększonej częstości występowania nadciśnienia, kluczowego czynnika ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Uważa się, że związek ten wynika z regulacji ciśnienia krwi i tętna podczas snu w okresie nocnego odpoczynku1. Jeśli się nie wysypiasz, musisz liczyć się z innymi schorzeniami, które mogą zrujnować Twoje zdrowie.

Kolejnym problemem zdrowotnym, z którym może przyjść CI się mierzyć, są otyłość i cukrzyca. Dlaczego? Równowaga hormonalna kontrolowana przez sen jest niezbędna do regulacji apetytu. Ograniczony lub złej jakości sen zakłóca wydzielanie greliny i leptyny (hormonów kontrolujących odpowiednio głód i sytość). To często prowadzi do zwiększonego głodu i apetytu — przez co znacząco przyczynia się do niekontrolowanego przyrostu masy ciała. To nie koniec problemów. Badania powiązały brak snu ze zmniejszoną tolerancją glukozy i wrażliwością na insulinę, które są prekursorami cukrzycy typu 22. Teraz już wiesz, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego snu dla funkcjonowania metabolizmu i zapobiegania chorobom.

Skutki braku snu dla zdrowia psychicznego

Zaburzenia funkcji poznawczych

Sen odgrywa zasadniczą rolę w funkcjonowaniu mózgu, w tym w konsolidacji pamięci, wydajności poznawczej i umiejętnościach rozwiązywania problemów. Już wiesz, że niedobór snu upośledza te zdolności, utrudniając efektywne wykonywanie codziennych zadań. Wyniki badań jasno pokazuję, że brak snu wpływa na korę przedczołową, która odpowiada za zaawansowane procesy poznawcze, zmniejszając tym samym zdolność podejmowania decyzji i czas skupienia uwagi3.

Zaburzenia nastroju

Związek między snem a zdrowiem psychicznym jest dobrze ugruntowany w medycynie. Niedostateczna ilość snu może zaostrzyć objawy istniejących schorzeń psychicznych, takich jak depresja, stany lękowe i choroba afektywna dwubiegunowa. Nie brzmi to dobrze, prawda? To nie wszystko. Zaburzenia snu wpływają na poziom neuroprzekaźników i hormonów stresu, co może destabilizować nastrój i zdrowie emocjonalne — takie wnioski opublikowano w Harvard Medical School.
Powyższe skutki braku snu jasno pokazują, że utrzymanie zdrowego harmonogramu snu jest niezbędne dla utrzymania zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego. Rozwiązując szybko i skutecznie problemy ze snem, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wymienionych problemów zdrowotnych. Tu pojawia się pytanie — dlaczego się nie wysypiasz? Przyczyny mogą być różne. Jakie? Sprawdź poniżej.

Kołdra a niewysypianie się – sprawdź, jaka jest korelacja między tymi dwoma elementami

Higiena snu a jego jakość — co sprawia, że się nie wysypiasz?

Higiena snu obejmuje zestaw praktyk i procedur, które promują spójny, nieprzerwany sen. Utrzymanie właściwej higieny snu jest konieczne dla optymalnego zdrowia, jednak różne czynniki mogą zakłócać te wzorce, utrudniając zasypianie i utrzymanie snu. Zrozumienie i zajęcie się tymi czynnikami zakłócającymi pomoże Ci podjąć działania zmierzające do poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Najczęstsze czynniki zakłócające sen

Zastosowanie technologii

Mamy XXI wiek i technologia jest dosłownie wszędzie. Powszechne jest korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło (takich jak smartfony, tablety i komputery) przed snem. A to znacząco zakłóca sen. To niebieskie światło hamuje naturalną produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację cykli snu. Zmniejszenie poziomu melatoniny po pierwsze utrudnia zasypianie. Po drugie, wpływa na jakość snu, potencjalnie prowadząc do fragmentacji cyklu snu. Eksperci zalecają unikanie ekranów co najmniej na godzinę przed snem, aby złagodzić te skutki. Ja i owi eksperci zachęcamy Cię do korzystania z ustawień trybu nocnego na urządzeniach, aby zmniejszyć wieczorną ekspozycję na niebieskie światło.

Stres i niepokój

Czynniki psychologiczne odgrywają znaczącą rolę w jakości snu. Stres i niepokój wyzwalają reakcję walki lub ucieczki organizmu (poprzez adrenalinę i kortyzol). Przewlekły stres lub lęk mogą prowadzić do wydłużenia czasu rozpoczęcia snu i częstych przebudzeń. Techniki takie jak medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania i stopniowe rozluźnianie mięśni mogą być skuteczne w radzeniu sobie ze stresem i przygotowaniu umysłu i ciała do snu. Spróbuj, sprawdź, wyśpij się. Polecam, u mnie działa.

Czynniki środowiskowe

Środowisko fizyczne nie pozostaje bez wpływu na jakość Twojego snu. Nadmierny hałas z pewnością zakłóca Ci zdolność zasypiania i przejścia pomiędzy cyklami snu. Podobnie zbyt duża ekspozycja na światło podczas snu — zaburza produkcję melatoniny. Temperatura również odgrywa kluczową rolę w Twoim zasypianiu. Zbyt ciepłe lub zimne pomieszczenie może uniemożliwić Twojemu ciału relaks i osiągnięcie głębszych faz snu. Co możesz zrobić? Spróbuj optymalizacji środowiska snu poprzez użycie zasłon zaciemniających, urządzeń wytwarzających biały szum i ustawienie termostatu na komfortową temperaturę (około 18 stopni Celsjusza). Te proste zabiegi mogą znacznie poprawić jakość Twojego snu.

Teraz możesz łatwo rozpoznać i dostosować te czynniki. Jak widzisz, możesz dość szybko poprawić higienę snu. Nadanie priorytetu właściwej higienie snu nie tylko pomoże Ci w zapewnieniu dobrego snu, ale także wzmocni zdrowy, zrównoważony styl życia. Chcesz przecież żyć długo i zdrowo, prawda?

Materac, poduszka i kołdra — na te trzy rzeczy zwróć uwagę, aby uniknąć zaburzeń snu

Jakość materaca, poduszki i kołdry odgrywa niebagatelną rolę w tym, jak dobrze śpisz. Te elementy pościeli są niezbędne z dwóch powodów. Po pierwsze, względu na wygodę. Po drugie — od strony fizjoterapeutycznej — zapewniają Twojemu ciału niezbędne wsparcie, ułatwiają szybsze zasypianie i zapewniają nieprzerwany sen. Przez całą noc.

Kołdra a niewysypianie się – sprawdź, jaka jest korelacja między tymi dwoma elementami

Materac i poduszka — klucz do wsparcia i komfortu

Materac jest absolutną podstawą dobrej higieny snu. Co musisz o nim wiedzieć? Powinien idealnie wspierać kręgosłup w jego naturalnym ułożeniu, które różni się w zależności od pozycji podczas snu. Na przykład średnio twardy materac często zapewnia odpowiednie podparcie w większości pozycji podczas snu, utrzymując prawidłowe ułożenie kręgosłupa, zmniejszając w ten sposób ryzyko przebudzenia się z bólem pleców. Pianka z pamięcią kształtu i lateks są popularnym wyborem, ponieważ dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając ukierunkowane wsparcie, które dopasowuje się do ruchów podczas snu.

Spróbuj spać bez poduszki. Prawdopodobnie nie będzie to przyjemna noc ani bezbolesny poranek po przebudzeniu. Dlaczego? Podstawową funkcją poduszki jest utrzymywanie głowy i szyi w jednej linii z kręgosłupem. A jaka poduszka będzie dobra dla Ciebie?

Idealna wysokość i twardość poduszki zależy od pozycji podczas snu. Grubsza poduszka sprawdza się u osób śpiących na boku- wypełnia przestrzeń między głową a ramionami. Płaska poduszka jest wybierana przez osoby śpiące na plecach — utrzymuje głowę i szyję w odpowiednim ułożeniu. Bardzo cienka poduszka to dobra opcja dla osób śpiących na brzuchu — unikają nadmiernego wyprostu szyi.

Teraz rozumiesz, dlaczego wybór odpowiedniego materaca i poduszki jest nadrzędny dla zapewnienia Ci zdrowego snu. Te elementy wspierają naturalną postawę ciała i utrzymują zdrowe środowisko snu.

Kołdra — wybierz tę, która zapewnia komfort termiczny

Dobrze dobrana kołdra jest istotna dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała przez całą noc. Kołdra powinna zapewniać ciepło, nie powodować przegrzania i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb temperaturowych organizmu w ciągu nocy.

Naturalne wypełnienia, takie jak puch lub pierze, doskonale nadają się do izolacji. Skutecznie zatrzymują ciepło i jednocześnie umożliwiają ucieczkę wilgoci. W ten sposób skutecznie regulują temperaturę ciała. Dla osób z alergiami lub ograniczeniami budżetowymi dobrą alternatywą mogą być wypełniacze syntetyczne — często są hipoalergiczne i łatwiejsze w pielęgnacji. Poza tym zapewniają odpowiednie ciepło.

Poprawa środowiska snu

Wszystkie te elementy — materac, poduszka i kołdra — tworzą środowisko snu, które wspiera głęboki, regenerujący sen. Pamiętaj, wybierz te produkty w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby i preferencje. Weź pod uwagę takie czynniki jak materiał, Twoją typową temperaturę w sypialni oraz wszelkie problemy układu mięśniowo-szkieletowego (jeśli je masz). Zainwestuj w wysokiej jakości produkty do spania — to inwestycja w Twoje zdrowie. Dobry sen pomaga wzmocnić mechanizmy obronne Twojego organizmu, wspiera zdrowie psychiczne i poprawia ogólną jakość życia.

Dobrze dobrana kołdra — fundament komfortu cieplnego w nocy i zapobieganie bezdechu sennego

Cierpisz na zdrowotne problemy takie jak bezdech senny i obturacyjny bezdech senny? Te schorzenia mogą bardzo zakłócać jakość Twojego snu. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się blokadą dróg oddechowych — może prowadzić do chrapania, zatrzymywania oddechu w nocy oraz nadmiernej senności w ciągu dnia. Stworzenie optymalnego środowiska do spania, w tym wybór odpowiedniej kołdry, może Ci pomóc złagodzić niektóre z tych objawów.

Komfort cieplny jest bardzo istotny dla niezakłóconego snu. Zbyt ciężka lub zbyt lekka kołdra może zaburzać Twój sen, powodując, że będzie Ci za gorąco lub za zimno.

Wybór właściwej kołdry

Wybieraj naturalne materiały, takie jak puch czy wełna. Zapewniają one doskonałą termoregulację, natomiast syntetyczne wypełniacze mogą być odpowiednie dla alergików.
Waga kołdry powinna być dostosowana do temperatury otoczenia w sypialni i Twoich osobistych preferencji co do ciepła.

Jak dobrać kołdrę, aby osiągnąć poprawę jakości snu?

Wybór odpowiedniej kołdry to ważny krok w optymalizacji Twojego środowiska snu. Zatem zadbaj o to, bo dobra kołdra pomoże Ci poprawić zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Co musisz wiedzieć o kołdrze, zanim dokonasz zakupu? Oto szczegółowy poradnik, jak wybrać kołdrę, która pomoże Ci osiągnąć optymalną jakość snu.

Weź pod uwagę porę roku i temperaturę w sypialni

Waga i ciepło kołdry powinny odpowiadać porom roku, aby zapewnić Ci komfort przez całą noc. W cieplejszych miesiącach lżejsza kołdra zapobiegnie przegrzaniu, natomiast cięższa, bardziej izolująca kołdra jest idealna na chłodniejsze miesiące. Ta regulacja pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, która jest niezbędna do nieprzerwanego snu. Jeśli cierpisz na bezdech senny, możesz zauważyć poprawę jakości snu dzięki kołdrze, która wspiera zarządzanie objawami tej choroby (nadmierna senność w ciągu dnia i zaburzenia rytmu okołodobowego).
Uwzględnij temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpisz. Zapoznaj się z typowym zakresem temperatur w Twojej sypialni w różnych porach roku. Ta świadomość pomoże Ci wybrać kołdrę, która spełni te warunki – znajdziesz ją na: https://sennamaterace.pl/23-koldry. Dzięki temu nie odczujesz dyskomfortu termicznego, który może prowadzić do częstych przebudzeń.

Spójrz na wypełnienia kołder

Puch słynie ze swojej skuteczności w zakresie izolacji i oddychalności. Skutecznie zatrzymuje ciepło, jednocześnie umożliwiając ucieczkę wilgoci, utrzymując ciepło bez pocenia się. Kołdry puchowe są odpowiednie dla tych, którzy preferują lekką, a jednocześnie ciepłą opcję. Wybór kołdry z odpowiednim wypełnieniem może również pomóc w łagodzeniu bólów głowy związanych ze złą jakością snu.

Dla alergików doskonałą alternatywą są wypełnienia syntetyczne, takie jak poliester lub mikrofibra. Materiały te są hipoalergiczne i łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż można je często prać, bez ryzyka szybkiego zniszczenia. Kołdry syntetyczne są również generalnie tańsze niż puchowe, co czyni je budżetowym rozwiązaniem, które nadal zapewnia znaczny komfort i ciepło.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Upewnij się, że kołdra jest odpowiednio dopasowana do rozmiaru łóżka. Zbyt mała kołdra może nie zapewniać wystarczającego przykrycia. I odwrotnie, zbyt duża kołdra może wisieć po bokach łóżka, ściągając się w nocy ze względu na swój ciężar. Obydwa scenariusze mogą zakłócać Twój sen, narażając Cię na wahania temperatury w ciągu nocy.

Poprawiając warunki snu za pomocą odpowiedniej kołdry, inwestujesz w swój komfort oraz w optymalne warunki niezbędne do głębokiego, regenerującego snu. Wybór odpowiedniej kołdry w zależności od pory roku, materiału wypełniającego i rozmiaru zapewni poprawę jakości Twojego snu, co przełoży się na poprawę Twojego stanu zdrowia i na Twoje samopoczucie. Poza tym możesz zyskać dwa tygodnie wolnego czasu, jeśli będziesz się wysypiać śpiąc godzinę krócej.

1 Cappuccio FP, Cooper D, D’Elia L, Strazzullo P, Miller MA. Sleep duration predicts cardiovascular outcomes: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Eur Heart J. 2011 Jun;32(12):1484-92. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21300732/
2 Karine Spiegel, Rachel Leproult, Eve Van Cauter, Impact of sleep debt on metabolic and endocrine function, The Lancet, Volume 354, Issue 9188, 1999, Pages 1435-1439, ISSN 0140-6736. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673699013768
3 Walker MP. Cognitive consequences of sleep and sleep loss. Sleep Med. 2008 Sep;9 Suppl 1:S29-34. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18929316/

Zobacz też

Ochraniacze na materac – dlaczego są takie ważne?
Dom

Ochraniacze na materac – dlaczego są takie ważne?

Jaki wpływ na postawę ciała ma pozycja podczas snu?

Jaki wpływ na postawę ciała ma pozycja podczas snu?

Bezsenność i problemy z zasypianiem – 13 sposobów na poradzenie sobie z wejściem w sen

Bezsenność i problemy z zasypianiem – 13 sposobów na poradzenie sobie z wejściem w sen

Sen w życiu seniora – jak o niego dbać?

Sen w życiu seniora – jak o niego dbać?

Zaburzenia snu, a ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

Zaburzenia snu, a ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

Sypialnia w zgodzie z naturą: wprowadź ekologię do swojego domu
Dom

Sypialnia w zgodzie z naturą: wprowadź ekologię do swojego domu